Na sociálních sítích se objevilo video jednoho z nejúžasnějších akrobatických prvků ruského stíhacího letounu Su-57. Až donedávna byla plochá rotace považována za kritický letový režim před srážkou. (Foto: Youtube)

Díky rázným akcím bylo možné se na některých typech letadel z rotace dostat. Rotaci bylo možné zvládnout pouze díky motorům s řízeným vektorem tahu.

„Je to velmi zajímavý pocit,“ připustil velitel stíhacího pluku ruských vzdušných sil létající na Su-30SM. „Po celý život nám tvrdili ve škole a i instruktoři, že rotace = potíže, nehoda. A nyní je to akrobatický prvek, v němž může, a mělo by být chování letadel ovládáno.”

Rotace je pohyb letadla podél strmé sestupné spirály, kdy se současně rotuje kolem všech tří os. Rotaci předchází ztráta rychlosti a padání. Nebezpečí takového letu je v neefektivnosti řídítek, rychlé ztrátě nadmořské výšky a dezorientaci pilota. Jurij Gagarin zemřel kvůli pádu stíhačky MiG-15UUTI.

S příchodem supermanévrovatelných stíhacích letounů bylo možné uvést letadlo do kontrolované ploché rotace a zakončit ji v požadované době. To  umožní okamžitě změnit směr pohybu stíhačky, což dává klíčovou výhodu v manévrovatelném leteckém boji. 

Na letecké show MAKS-2019 bude Su-57 cvičit figury skupinové a sólové akrobacie.