The Independent uvádí, že vědci možná našli důkaz vyspělé inteligence – z jiné galaxie totiž na Zem přicházejí zvláštní opakující se signály. (Foto: Danielle Futselaar)

Napříč vesmírem jsou k Zemi vysílané signály. Vědcům se za pomoci teleskopů dosud podařilo zachytit 8 výbojů energie, zatím však není jasné, odkud se vzali a co znamenají.

Mohlo by však jít o průlom – od roku 2007 se totiž podařilo zachytit stovky výbojů energie, avšak pouze ve dvou případech se vysílaný signál opakoval.

Opakující se výboje jsou mimořádně vzácné, neboť umožňují vědcům prozkoumat signál více do hloubky a pokusit se zjistit, odkud přišel.

Při jediném výboji to tak jednoduché není. Jistě si tedy umíte představit, jaké vzrušení vyvolalo ve vědeckých kruzích 8 opakování.

Kromě toho, většina výbojů zřejmě pochází ze zdrojů, které jsou od Země vzdáleny tisíce, ba dokonce miliony světelných let. Zdá se však, že zdroj tohoto signálu je k nám o něco blíže.

Máme ve vedlejší galaxii sousedy?

Signály bude ještě nutné prozkoumat důkladněji, vědci se však domnívají, že jejich zdroj by mohl být relativně blízko k Zemi. Myslí si, že pocházejí z galaxie, která sousedí s tou naší - Mléčnou dráhou.

Výboje byly zachyceny za pomoci teleskopu, který je součástí programu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME). CHIME je teleskop, který sestává ze souboru čtyř antén, přičemž ty se skládají z cylindrických parabolických reflektorů ve velikosti 100 x 20 metrů.

Vědci zatím sice nevědí, odkud signál přesně pochází, myslí si však, že musel být vyvolán nějakou extrémní událostí.

V úvahu přichází například neutronová hvězda, která padla do černé díry, ale také zpráva, kterou k nám ve snaze o navázání kontaktu vyslala mimozemská civilizace.

Kromě toho však vědci zachytili opakování dalších dvou signálů, o těch však zatím nebyla oficiálně zveřejněna žádná zpráva. Jeden ze signálů byl zachycen na ruské stanici, zatímco druhý se podařilo za pomoci teleskopu zachytit vědcům v Austrálii.

Zdroj:  cnet.com