Venezuelský prezident Nicolás Maduro před dvěma týdny obvinil britskou centrální banku z toho, že zmrazila kolem 80 tun venezuelského zlata. Opozice přitom obviňuje Madura, že nelegálně prodal zlato z rezerv centrální banky země. (Foto: Wikipedia)

Přinejmenším osm tun zlata bylo vyvezeno z venezuelské centrální banky. Kritici tvrdí, že Madurova vláda propašovala zlaté cihly do zahraničí.

Poslanec z opoziční strany Kulatý stůl demokratické jednoty Angel Daniel Alvarado Rangel agentuře Reuters ve středu řekl, že minulý týden vládní vozidla odvezla zlato z trezoru centrální banky.

Alvarado a další tři vládní zdroje tvrdí, že v době, kdy měly být rezervy vybrány, předseda centrální banky Calixto Ortego byl pracovně mimo zemi a budovu centrální banky nestřežila ochranka, jako je tomu obvykle.

Alvarado tvrdí, že se úřady pokusí zlato nelegálně prodat za hranice.

Venezuelu zmítá politická krize, která dosáhla svého vrcholu minulý měsíc, kdy se předseda Národního shromáždění Juan Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta země. Spojené státy spolu s většinou západních zemí a Jižní Ameriky uznaly Guaidóa za hlavu Venezuely. Rusko, Čína, Mexiko, Turecko a některé další země nadále uznávají Madura.

Washington uvalil sankce na Madurovy spojence a státní ropnou společnost PDVSA, které zabavil sedm miliard dolarů. Podle poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona Madurova vláda v důsledku sankcí přišla o 11 miliard dolarů exportních výnosů.

Zdroj:  independent.co.uk