Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že americký prezident Donald Trump schválil jeho vraždu a že v současné době se vyhledávají odstřelovači, kteří by to mohli udělat. (Foto: Flickr)

„Byl jsem obětí velmi hrubé agrese. Vláda USA… nabídla 15 milionů dolarů za mou hlavu. Donald Trump schválil mou vraždu, nepřeháním to, a snaží se poslat skupinu odstřelovačů nebo si najmout odstřelovače ve Venezuele, aby mě zavraždili. Donald Trump se tak rozhodl,“ řekl venezuelský prezident, jehož vystoupení bylo vysíláno na Twitteru.

Na jaře tohoto roku Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo obvinění na adresu Madura a dalších 14 vedoucích představitelů Venezuely, kteří se prý podílejí na obchodu s drogami. Ministerstvo zahraničí USA vyhlásilo za Madura odměnu v částce 15 milionů dolarů. Venezuelský prezident už nejednou obvinil USA z atentátu. Podle jeho slov bylo v roce 2019 zabráněno několika pokusům zorganizovaným v Kolumbii za souhlasu Washingtonu.

Maduro obvinil kromě toho bývalého poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona z atentátu spáchaného 4. srpna. V tento den v průběhu vojenské přehlídky v Caracasu zamířilo několik dronů s výbušninou k tribuně, kde se nacházel prezident. Při atentátu na Madura bylo zraněno sedm gardistů, prezident zraněn nebyl.

USA, na rozdíl od Ruska a mnoha dalších zemí, neuznávají od ledna 2019 Madura za prezidenta a považují za dočasnou hlavu státu vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa, který sebe prohlásil protizákonně za prezidenta. Washington teď nemá ve Venezuele diplomatické zastupitelství. Koncem března obvinilo ministerstvo spravedlnosti USA Madura a dalších 15 členů vedení Venezuely z účasti v obchodu s drogami a praní peněz.

Zdroj:  uniindia.com