Americké námořnictvo se dostalo na „dvorek“ Rusů – v oblasti Černého moře poblíž ruské vojenské základny na Krymu, Sevastopolu. (Foto: Youtube)

Na palubě průzkumného letadla amerického námořnictva P8 Poseidon byl reportér CNN Fred Pleitgen. Letadlo letělo v oblasti Černého moře a přiblížilo se k ruské vojenské základně. Podle reportéra Washington potřebuje takové akce, aby vyslal vhodný signál jak americkým přátelům, tak i jejich oponentům.

Průzkumný letoun proletěl dlouhou trasu nad místy, které Rusové považují za svůj dvorek.

„Jsme na palubě průzkumného a protiponorkového letadla P-8 v Černém moři. Jedná se o region s vysokou vojenskou přítomností a jak jsme byli informováni, ruské stíhačky již vzlétly. Posádka si všimla, že se jedno z těchto letadel blíží. Je to stíhačka Su-27. Nejprve se zdá, že je mimo dosah, ale pak najednou nebezpečně letí blízko nás. Potyčka se odehrává rychlostí blesku. Sledujeme stíhačku, jak se od nás vzdaluje,“ popisuje reportér CNN.

„Pilot mohl jednat nepředvídatelně. Možná začátečník nebo něco takového. Při takových situacích se vždy zpotíme, musíme být neustále v pohotovosti,“ říká Dan Laudon, pilot amerického letadla.

„Střety s takovými ruskými vojenskými letadly nejsou pro americký letecký personál na místech, jako je Černé moře, neobvyklé. Podle americké armády navíc k těmto incidentům dochází stále častěji, přičemž některé incidenty jsou nebezpečné, “ říká korespondent CNN.

Koncem srpna dvě ruské stíhačky málem vrazily do B-52. Podle Spojených států to bylo nebezpečné zadržení. Rusko uvedlo, že jedná v souladu s mezinárodními normami.