Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu oznámil, že vláda uspořádá referendum o zákonu na ochranu dětí před pedofilií. (Foto: Flickr)

Reaguje tak na spor s Evropskou komisí (EK). Dnes o tom informovala agentura Reuters.

„V posledních týdnech Brusel jasně zaútočil na Maďarsko kvůli jeho zákonu na ochranu dětí. Maďarské zákony nedovolují sexuální propagandu ve školách, školkách, v televizi a v reklamách,“ uvedl Orbán ve videu na svém facebookovém profilu. Podle Orbána budou občané v referendu odpovídat na pět otázek, mimo jiné na to, zda by „malé děti měly být vystaveny neomezenému obsahu, který ovlivňuje jejich sexualitu, nebo zda by nezletilí měli být vystaveni mediálnímu obsahu, který ukazuje změnu pohlaví,“ uvádí agentura Bloomberg.

„Pokud je tlak na naši vlast tak velký, pak může Maďarsko bránit pouze vůle lidu,“ dodal maďarský premiér.

EK minulý týden zahájila proti Maďarsku soudní řízení s cílem přimět maďarského premiéra, aby změnil zákon, který Evropská komise považuje za homofobní a diskriminační vůči komunitě LGBQ.

Evropská komise upřesnila, že kontroverzní maďarský zákon porušuje několik pravidel EU.

Ostře kritizovaný zákon na ochranu proti pedofilii, který maďarský parlament schválil 15. června, byl různými pozměňovacími návrhy rozšířen také o zákaz propagace sexuálních menšin mezi mládeží.

Zákon stanoví, že mladí lidé mladší 18 let nesmějí být ve školách vystaveni „pornografickému obsahu“ nebo jakémukoli obsahu, který podle maďarské vládnoucí strany „propaguje změnu pohlaví a homosexualitu“.

Maďarská vláda všechna obvinění odmítá. Orbán tvrdí, že cílem zákona je dát právo určovat rozsah a způsob sexuální výchovy dětí výhradně jejich rodičům. Podle Orbána není zákon namířen proti homosexuálům.

Zdroj: reuters.com