Evropská komise 9. listopadu navrhne poskytnout Kyjevu zvýhodněné půjčky na stabilnějším základě, ale tato iniciativa si vyžádá použití dalších prostředků z rozpočtu EU. (Foto: Flickr)

K zajištění financování této iniciativy jsou zapotřebí hlasy všech 27 vlád EU, ale maďarský ministr financí Mihaly Varga svým kolegům sdělil, že pro ni hlasovat nebude.

A již dříve maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto uvedl, že jeho země nepodpoří makrofinanční pomoc Ukrajině, kterou plánuje EU.

Maďarsko již podpořilo rozhodnutí Evropské komise společně navýšit dluh na obnovu po pandemii COVID-19, ale svou část finančních prostředků zatím neobdrželo.

Exekutiva EU plánuje projednat stav těchto prostředků na obnovu na zasedání 22. listopadu, stejně jako to, zda bude Maďarsko schopno dodržet lhůtu pro přístup k těmto prostředkům na obnovu na konci roku ve sporu podle požadavků EU na právní stát.

Úředníci stále pracují na hodnocení 17 maďarských protikorupčních zákonů, které vláda maďarského premiéra Viktora Orbána slíbila zavést.

„Potrestali nás, otevřeně nás vydírali penězi EU,“ řekl Orbán minulý měsíc v rozhovoru pro německé noviny Zeitung v reakci na zdržení čerpání prostředků EU na vymáhání pohledávek z programu COVID-19 pro Maďarsko.

„Ale pro to neexistuje žádný právní základ – je to čiré vydírání.“

Podle iniciativy EU pro financování Ukrajiny plánuje Brusel v příštím roce poskytnout Kyjevu pomoc ve výši 1,5 miliardy eur měsíčně.

Zdroj: yahoo.com