Mocenská realita diktuje, že o příměří ve válce na Ukrajině by se nemělo jednat mezi Ruskem a Ukrajinou, ale mezi Ruskem a Spojenými státy, řekl v úterý na konferenci v Berlíně premiér Viktor Orbán. (Foto: Flickr)

Uvedl také, že Maďarsko je v „mírovém táboře“.

Podstata války je ve zdrojích, řekl Orbán na akci pořádané německými novinami Cicero a Berliner Zeitung. A zatímco Rusko má téměř neomezené zásoby energie, vojáků a lidských zdrojů, Ukrajina má dostatek zdrojů jen proto, že jí pomáhá Západ a Spojené státy, dodal.

Podle Orbána americký prezident Joe Biden „zašel příliš daleko“, když označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „válečného zločince“ a „masového vraha“. Uvedl, že podle jeho názoru je proto „nadějí na mír“ bývalý americký prezident Donald Trump.

„Maďarsko je v táboře míru,“ řekl Orbán a dodal, že podporuje okamžité příměří a mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Maďarský premiér uvedl, že v bojích zahynulo 200 etnických maďarských branců.

Podle Orbána je „velkým problémem“, že „tentokrát se na rozdíl od krymského konfliktu nepodařilo konflikt izolovat“. Za „chybu“ označil, že zatímco on sám před vypuknutím války podnikl „mírovou misi“ do Moskvy, „nikoho na Západě nenapadlo, že by se mělo vyjednávat“.

Sankce by měly být uvaleny „inteligentně“, řekl Orbán. V případě EU „trpaslík uvaluje sankce na obra … a trpaslík v tomto úsilí zahyne,“ řekl. Vyzval k revizi sankcí EU a k reformě dodávek energie tak, aby EU dosáhla nezávislosti, a nikoliv „pouhé výměny pánů“ tím, že se ze závislosti na Rusku přeorientuje na závislost na USA.

Druhá možnost by podle něj „byla politicky výhodnější, protože Američané jsou na rozdíl od Rusů demokraté“, ale „nebyla by dobrá“, protože Evropa jako zákazník „by měla mít na stole čtyři nebo pět nabídek, z nichž by si mohla vybrat“. Evropa by měla mít možnost „nakupovat energii například z Ameriky, Alžírska, Kataru nebo i Ruska“, řekl.

„Kdybychom sankce udělali správně, ceny energií by nerostly,“ řekl premiér a dodal: „Sankce mohly být spuštěny tak, abychom se v oblasti energetiky nezničili, ale komise to nedokázala“.

„Proto, pokud jde o sankce, jsem nucen říci, že mám problém, a … pokud nepřijdete a nepomůžete, použiji své veto … nemůžete Maďary odkopnout stranou a zahnat do kouta,“ řekl Orbán.

Pokud jde o dovoz energie z Ruska, Orbán řekl, že není jisté, zda Moskva dodávky obnoví, „zejména když určité skupiny podnikají teroristické útoky a vyhazují do povětří potrubí“, a že „nemohou dodávat, i kdyby chtěli“.

„Velmi se obáváme, že by se totéž mohlo stát i poslednímu zbývajícímu velkoobjemovému plynovodu, South Streamu,“ řekl. „Ruský plyn nebo ropa samy o sobě nejsou špatné, problém je v tom, že nic jiného nemáme a jsme zranitelní.“

„Otázkou není, zda nám Rusové mohou dodávat, ale kolik potenciálních dodavatelů máme a zda existuje konkurence mezi dodavateli energie,“ řekl Orbán.

Zdroj: dailynewshungary.com