rezident Spojených států Donald Trump uvedl, že chce uzavřít „dobrý obchod“ s Íránem poté, co odstoupil od společného komplexního akčního plánu pro jaderný program (JCPOA).

Podle něj JCPOA nemohl zabránit tomu, aby Írán získal jaderné zbraně a jiné země na Středním východě, které mají peníze, by začaly hledat příležitosti k zisku jaderné zbraně.

„To by vedlo ke katastrofě," řekl Trump.

Zdůraznil, že Washington ukládá nejpřísnější sankce proti Teheránu, neboť jim není možné dovolit vlastnění jaderné zbraně.

Zároveň americký prezident poznamenal, že USA by měly mít příležitost, aby se dostaly na íránské vojenské základny, kde by se ujistily, že nejde o podvod.

Donald Trump 8. května oznámil, že USA odstupují od jaderné dohody s Íránem. Obvinil Teherán z obohacování uranu a rozvíjení zakázaných zbraní v rozporu s podmínkami dohody.

Stalo se to poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu zveřejnil tajné zpravodajské dokumenty, které dokazují, že po podepsání dohody s mezinárodním společenstvím Írán nadále pracuje ve vojensko-jaderné sféře a doufá, že je v budoucnu využije.

Další země a ručitelé dohody odsoudili rozhodnutí Washingtonu a upozornili na nebezpečné následky tohoto kroku.

Teherán a šest zprostředkujících zemí (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Čína, Francie, Německo) se dohodly na podmínkách íránského jaderného programu v létě roku 2015.