Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli zřejmě varoval před nálepkováním Putina. (Foto: Flickr)

„Takové výrazy bych nepoužíval, protože s prezidentem Putinem stále jednám,“ řekl Macron v rozhovoru pro francouzský kanál France 3.

Stalo se tak poté, co americký prezident Joe Biden během sobotního setkání s ukrajinskými uprchlíky v polské Varšavě vyslovil vůči ruskému vůdci intenzivní kritiku.

Poté, co se Biden zpočátku snažil osobní rivalitu mezi ním a Putinem bagatelizovat, v posledních 10 dnech svou rétoriku vůči Putinovi ještě vystupňoval. Minulý týden Biden poprvé označil Putina za „válečného zločince“ a později o něm hovořil jako o „vražedném diktátorovi, čistém zločinci, který vede nemorální válku proti lidem na Ukrajině“. Ruskou invazi na Ukrajinu také označil za „nelidskou“.

Macron dodal: „Naším cílem je zastavit válku, kterou Rusko na Ukrajině zahájilo, a zároveň se vyhnout válce a její eskalaci.“

Před začátkem ruské invaze na Ukrajinu se Macron stal ústřední postavou evropského diplomatického úsilí o uklidnění situace mezi Moskvou a Západem. Francouzský vůdce opakovaně jednal s Putinem, aby se pokusil válku odvrátit.

Zdroj: indiatimes.com