Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro švédskou televizi SVT hovořil o evropských hodnotách a rozdílech mezi Francií a Ruskem. Přitom prohlásil, že jednání s Moskvou je nezbytné a že respektuje ruského prezidenta Vladimira Putina, který však sní o rozpadu EU.

„Respektuji Vladimira Putina a jsem jedním z těch, kdo má za to, že spolu s Ruskem musíme vytvořit nové přístupy k bezpečnosti a že jednání s Ruskem potřebujeme. Nicméně snem Putina je demontáž EU," řekl francouzský prezident v rozhovoru pro nedělní analytický pořad Agenda.

Jedním z důvodů tohoto výroku se stala předvolební kampaň před parlamentními volbami ve Švédsku, které se mají konat dne 9. září. Jimmie Åkesson, jeden z vůdců protiimigrantské a sociálně konzervativní strany Švédští demokraté, kterou ve Švédsku označují rovněž za populistickou stranu, byl dotázán, komu by dal přednost, kdyby si měl vybrat mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Åkesson odmítl na tuto otázku odpovědět a prohlásil, že si nechce mezi někým vybírat.

Novinářka švédské televize připomněla tento výrok během rozhovoru s francouzským prezidentem a požádala ho o komentář. Macron řekl, že nechce zasahovat do vnitřních diskusí v zemi. Zároveň ale poznamenal, že taková odpověď hodně prozrazuje o vůdci, který nedokáže určit vlastní hodnoty a zájmy.

Macron prohlásil, že Francie respektuje lidská práva, je jednou ze zemí s významnou demokracií a je členem EU. „Jsem ve stálém styku s Putinem a respektuji ho, avšak Rusko není z hlediska lidských práv vzorem. Myslím, že Rusko nemůže být vzorem pro Švédsko," řekl francouzský prezident.

Dodal, že reakce stranického lídra svědčí o mnohém.

Zdroj:  svt.se