Francie je připravena provést další nálety v Sýrii, pokud se Damašek opět odhodlá k chemickému útoku. V pondělí to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron na konferenci francouzských velvyslanců.

Spolu s tím francouzský prezident uvedl, že společný rusko-francouzský koordinační mechanismus v otázce syrského konfliktu přinesl první výsledky.

„Koordinační mechanismus s Ruskem, který byl vytvořen v Petrohradu, přinesl první výsledky, a to hlavně v humanitární oblasti," řekl Macron velvyslancům.

Přitom Macron podotkl, že nikdy netrval na rezignaci syrského prezidenta Bašára Asada jako podmínku pro poskytnutí humanitární pomoci. Dodal však, že ponechání moci v rukou Asada bude chyba.

„Francie nemůže jmenovat budoucí vůdce Sýrie… Je ale naší povinností a v našem zájmu zajistit, aby to mohl učinit syrský lid," uvedl francouzský prezident.

Dále uvedl, že se obává, že v syrské provincii Idlib nastane vážná humanitární krizi. Podle něj Francie očekává, že v souvislosti se situací v Idlibu Rusko a Turecko vyvinou na syrskou vládu nátlak.
„Kdo vyprovokoval všechny ty miliony uprchlíků? Kdo vraždí vlastní lid?" položil si otázku Macron.

Projekt evropské bezpečnosti

Macron dále prohlásil, že Evropská unie musí vzít bezpečnost do vlastních rukou a nesmí již spoléhat na Spojené státy.

„Je na nás, abychom dnes převzali odpovědnost za bezpečnost [EU — pozn. red.] a garantovali tak suverenitu EU," sdělil Macron.

Evropská unie dříve prohlásila, že hodlá v období 2021 až 2027 na obranu vyčlenit 20 miliard euro. Velká část této sumy má jít na výzkum a vývoj nových vojenských technologií.