Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko uvedl, že zavést diktaturu v republice je nereálné a podobná prohlášení jsou „směšná".

„Žijeme v demokratické zemi. Přičemž sevřeni mezi dvěma demokratickými bloky ze západu a z východu. Na jihu je naprostá demokracie. Realizovat nějakou diktaturu v Bělorusku, to je prostě nereálné a ti, kteří takové věci říkají, jsou směšní," citovala v sobotu slova prezidenta jeho tisková kancelář.

Mezitím Lukašenko uvedl, že „pořádek v zemi je, a vždy bude".

Na začátku týdne se Lukašenko během své pracovní cesty do Vitebské a Oršanské oblasti zůčastnil zasedání, na kterém kritizoval úředníky za nedodržení příkazů pro rozvoj regionu.

Prezident opakovaně konstatoval, že plnění pokynů pro rozvoj regionu je ukazatelem účinnosti práce vlády a místních orgánů.

Byli pověřeni zavést systematickou práci, která by se stala příkladem pro další průměrná města v zemi.

Poté kritika vedla k řadě rozhodnutí týkající se zaměstnanců a k disciplinárním sankcím. Ve spojitosti s tím dva ministři ztratili svá místa.

V sobotu hlava běloruského státu uvedla, že jmenuje Sergeje Rumase, ředitele rozvojové banky, na post předsedy vlády. Rovněž jmenoval místopředsedy vlády a několik ministrů.