Si Ťin-pching a Vladimir Putin se setkali v Kremlu a v první den státní návštěvy, kterou Peking navzdory hluboké skepsi Kyjeva a Západu označil za mírotvorný projekt, vyzdvihli úzké vazby a strategické vize, které Čína a Rusko sdílejí. (Foto: Youtube)

Si je na své první návštěvě od loňské nevyprovokované invaze Moskvy na Ukrajinu, a to jen několik dní poté, co Mezinárodní trestní soud v Haagu obvinil ruského prezidenta ze spáchání válečných zločinů na Ukrajině a vydal na něj zatykač.

Očekává se, že Ukrajina bude klíčovým bodem jednání během celé Siovy návštěvy, která bude bedlivě sledována z hlediska možného dopadu na zakořeněný konflikt, který si vyžádal desítky tisíc mrtvých a vyvolal masovou humanitární krizi.

„V posledních několika letech udělala Čína kolosální skok vpřed,“ řekl Putin Siovi, který s ním v pondělí odpoledne seděl po boku v Kremlu. „V celém světě to vyvolává zájem a bohužel i závist.“

Si označil Putina za svého „drahého přítele“ a řekl, že „rozvoj Ruska se pod vaším vedením výrazně zlepšil“.

Čína tuto cestu označila za „cestu přátelství, spolupráce a míru“, a to v rámci snahy Pekingu vykreslit se jako klíčový zastánce řešení konfliktu.

Siova cesta však bude v některých západních hlavních městech pravděpodobně vnímána jako zvonivá podpora ruského vůdce tváří v tvář širokému mezinárodnímu odsouzení jeho války.

Vrcholný americký diplomat Antony Blinken uvedl, že návštěva ukazuje záměr Číny poskytnout „diplomatické krytí“ údajným ruským zvěrstvům na Ukrajině.

Zdroj: cnn.com