Lotyšská vláda minulý měsíc schválila plán darovat auta zabavená opilým řidičům Ukrajině, což je podle ní kreativní plán (nebo bychom mohli říci plán na získání publicity) na pomoc tamnímu válečnému úsilí. (Foto: Twitter / DW)

První sbírka aut již byla odeslána, jak minulý týden potvrdila BBC, „osm zabavených vozidel opustilo ve středu autobazar v hlavním městě Rize a brzy by mělo překročit hranice“.

Auta údajně poputují ukrajinské armádě a také do nemocnic. Vozidla v Lotyšsku byla již dříve zabavována ve vysoké míře kvůli tomu, že země má vzhledem k počtu obyvatel jeden z nejhorších problémů s řízením pod vlivem alkoholu v Evropě.

Teprve v loňském roce se zákonodárci pokusili tento problém tvrdě potlačit a změnili zákon tak, aby vznikla možnost zabavení vozidla v případech, kdy je u řidiče zjištěno trojnásobné překročení povoleného limitu alkoholu v krvi.

„Nikdo nečekal, že lidé řídí opilí tolik vozidel,“ řekl agentuře Reuters zakladatel nevládní organizace [Twitter Convoy] Reinis Poznaks. „Nemohou je prodávat tak rychle, jak lidé pijí. Proto jsem přišel s nápadem – poslat je na Ukrajinu.“

Od doby, kdy zákon o konfiskaci začal platit, bylo opilým řidičům odebráno asi dvě stě aut. Mnohá z nich, ne-li všechna, nyní poputují na Ukrajinu.

Lotyšský ministr financí Arvils Aseradens k programu jejich odeslání na Ukrajinu řekl: „Jsme připraveni udělat prakticky cokoli, abychom Ukrajince podpořili.“

Minulý týden uzavřela skupina policistů celou silnici v Rize, aby provedla hromadnou kontrolu řidičů pod vlivem alkoholu, ale po nejméně půlhodinovém zastavení provozu prý zátah na nic nepřišel.

Je pravděpodobné, že podobných nepříjemností pro motoristy bude vzhledem k nedávné mediální pozornosti a trikovému propojení se situací na Ukrajině jen přibývat. Někteří úředníci a odborníci skutečně volají po širším zavedení programu v Evropě.

Zdroj: bbc.com