Poradce amerického prezidenta John Bolton poradil venezuelskému prezidentovi Nicolásu Madurovi, aby co nejrychleji odstoupil a odletěl ze země. (Foto: Wikimedia)

„Přeji Nicolásu Madurovi a jeho poradcům klidný důchod, život na krásné pláži daleko od Venezuely. Musí využít amnestii prezidenta Guaida a odjet. Čím dřív, tím líp," napsal Bolton na Twitteru.

Mítink na podporu Madura

Dříve v Caracasu proběhl mítink naftařů na podporu Madura, kterého se zúčastnily desítky lidí.

Ministerstvo ropy Venezuely a PDVSA už několikrát vystupovaly na podporu Madura. Před několika dny byl Twitter PDVSA zablokován, místní novináři to spojili s omezením aktivní podpory prezidenta ze strany společnosti.

USA 28. ledna informovaly o zavedení sankcí proti PDVSA, když zablokovaly aktiva a zájmy společnosti v hodnotě sedmi milionů dolarů. Také zakázaly transakce s touto společností, což podle Bílého domu povede ke ztrátám dalších 11 miliard dolarů.

Pokus o státní převrat

Ve Venezuele od 21. ledna probíhají masové protesty proti prezidentovi Madurovi. Předseda parlamentu Juan Guaidó se prohlásil za dočasného prezidenta na období vlády prozatímní vlády.

Rusko podpořilo Madura jako zákonného prezidenta Venezuely a oznámilo, že je připraveno být prostředníkem mezi oficiálními úřady a opozicí.
USA a řada dalších států informovaly o uznání Guaida.

Velké Británie, Německo, Francie a Španělsko informovaly, že uznají Guaida za prezidenta pouze v případě, že ve Venezuele budou do osmi dnů vyhlášeny nové volby.

Kromě Washingtonu samozvaný status Guaida přiznali v Brazílii, Kanadě, Argentině, Peru, Gruzii, Albánii a řadě dalších států.