Povolání letušky si získalo velkou popularitu a každoročně se uchází o tuto pracovní pozici mnoho lidí. Během své práce se letušky setkají s velkým množstvím lidí. Nyní se letušky podělily o to, které velmi nechutné věci dělají pasažéři na palubě letadla, píše Express. (Foto: Piqsels)

Jedna letuška se nechala slyšet, že někteří lidé se příliš o etiketu během letu nezajímají. „Mají neskutečný zvyk ve strkání věcí tam, kam nepatří. Pod sedadly či v kapsičce před nimi byly nalezeny již použité plenky, jídlo nebo pozvracené sáčky,“ uvedla.

Vysvětlila, že letadla se čistí až po dokončení všech letů. Další člen posádky promluvil o tom, jaké podivné věci lidé dělají v době, kdy čekají na nápoje.

„Viděl jsem, jak cestující měnili plenky svým dětem a stříhali si nehty na skládacích stolcích.“

Jedna z letušek také odhalila, jaká místa jsou v letadla ta úplně nejšpinavější. V této souvislosti letuška doporučila cestujícím, aby nikdy nepoužívali kapsy připevněné k zadní části sedadla.

Vysvětlila, že z nich odstraňují odpadky, ale nečistí je.

„Vytahujeme špinavé ubrousky, spodky, ponožky, žvýkačky, sladkosti, ohryzky,“ říká. „A pak tam na další let dáte svůj telefon nebo notebook.“ Nedávná studie také zjistila, že nejšpinavější povrchy letadel jsou bezpečnostní pásy, skládací stoly, kapsičky na sedadlech a opěrky hlavy.

Další letuška vysvětlila, že se čistí všechny povrchy v kabině mezi lety. Musí k tomu však dojít ve velmi krátké době, aby vzlétli včas. Dodala, že většina povrchů je postříkána jen zředěným dezinfekčním sprejem, který nemůže zničit všechny mikroby.

Podle mikrobiologa Jasona Tetra byla hladina plísní na skládacích stolech velmi vysoká. Bylo zřejmé, že povrch nebyl po dlouhou dobu řádně umyt. Odborník doporučuje, aby si lidé nepokládali obličej na stůl na spaní, a nikdy nepokládali potraviny přímo na povrch stolu.

V kabině se vždy doporučuje umýt si ruce mýdlem a nosit dezinfekční prostředek pro povrchy, kterých se dotknete. Dokonce i nošení dezinfekčních ubrousků, kterými budete otírat stolky před položením jídla, může být užitečné.

Letuška dodala, že toalety jsou také jedny z nejšpinavějších míst v letadle, jelikož jsou používány během celého letu stovkami cestujících. Podle letušek jsou totiž záchody pečlivě vyčištěny pouze na konci letu.