Odborníci vysvětlili, proč stříbro dobře funguje proti mikrobům. O těch účincích se ví již tisíciletí. Hippokratés čtyři desetiletí před naším letopočtem popisoval antimikrobiální vlastnosti stříbra. Až dosud však vědci příliš nevěděli o tom, jak stříbro proti mikrobům opravdu funguje. A jaký mechanismus se za těmito účinky ukrývá. Tým Jamese Collinse však nyní ve studii v odborném magazínu Science Translation Medicine popisuje dva způsoby, jakými stříbro na ionty působí.


Rozrušují membránu buněk a činí ji více propustnou. Zároveň však způsobují v bakteriích nadprodukci kyslíku, který je pro ně toxický.

"Odolnost na léky roste a počet nových antibiotik ve vývoji klesá," zdůrazňuje pro magazín Nature Collins. "Chtěli jsme proto najít způsob, aby fungovaly lépe."

Vědci zjistili, že pokud by se k antibiotikům přidávalo malé množství stříbra, mohlo by zahubit až deset či tisícinásobně více mikrobů. A dokonce by léky mohly fungovat i v případech, kdy jsou na bakterie neúčinné. Například tehdy, když si mikroby vytvoří odolnost a mají dobrý ochranný obal.

Zásadním problémem však je, že samotné stříbro může být pro lidi nebezpečné. Výzkum například ukázal, že je tato látka toxická pro srdeční tkáň.

Zdroj: stm.sciencemag.org