Sohu zveřejnil satelitní snímky letadlové lodi amerického námořnictva Ronald Reagan v Jihočínském moři, které bylo obklíčeno pěti čínskými válečnými loděmi. (Foto: SOHU)

Jedná se o mrazivé připomenutí toho, že se svět může kdykoliv ocitnout v třetí světové válce.

Žen Gocjang, mluvčí ministerstva národní obrany Číny, komentující tyto záběry, poznamenal, že letadlová loď byla vyslána Washingtonem, aby demonstrovala sílu a zvýšila militarizaci Jihočínského moře.

„Čínská armáda bude plnit své povinnosti a úkoly a bude pevně bránit národní suverenitu a bezpečnost," řekl Gocjang.

Po celá desetiletí je Peking ve sporu s několika zeměmi v asijsko-tichomořské oblasti o územních nárocích několika ostrovů v Jihočínském moři, na jejichž šelfech byly objeveny významné zásoby ropy a plynu.

Jedná se především o souostrovích Siša (Paracelské ostrovy), Nanša (Spratly) a Huangyan (šelf Scarborough). Do tohoto sporu jsou podle různé míry zapojeny Vietnam, Brunej, Malajsie a Filipíny.

Spojené státy nejsou stranou sporu, ale neuznávají nároky Číny a trvají na svém právu na „svobodnou dopravu“ v regionu. Zasíláním svých válečných lodí to těchto oblastí vyvolávají podráždění Číny a reakci její armády.

Mnoho pozorovatelů vyslovuje obavy, že napětí v Jihočínském moři mezi USA a Čínou nejen nepolevuje, ale naopak sílí, a to vede analytiky k chmurným obavám z vypuknutí války mezi těmito zeměmi. Která ale, vzhledem k předpokládanému zapojení spojenců, by mohla vést ke globálnímu konfliktu.

Zdroj:  sohu.com, pz.cz