Podívejte se na fenomén nazývaný „plachost korun“, který si vědci dodnes neumí vysvětlit. Pokud vkročíte do lesů nedaleko malajského města Kuala Lumpur budete pravděpodobně velmi překvapeni.

Právě zde je možné pozorovat zajímavý přírodní fenomén nazývaný „plachost korun“ (z angl. Crown shyness). Každý strom jakoby byl stydlivý a kolem své koruny si nechával trošku místa tak, aby se žádného svého souseda nedotýkal.

Proč k tomuto fenoménu dochází není dodnes zcela jasné ani vědcům. Určit jasnou příčinu neusnadňuje ani fakt, že k jevu dochází mezi stromy různých druhů, i mezi jedinci stejného druhu. Navíc se podobný fenomén nevyskytuje jen v Malajsii.

Najít univerzální vzorec na takové netradiční chování se dodnes nepodařilo. Někteří odborníci tvrdí, že stromy se takovým odloučením pokoušejí ztížit práci škůdcům a larvám, kteří se živí listy a mezerami mezi korunami jednotlivých stromů zabraňují jejich přemisťování.

Jiní odborníci tvrdí, že jde o obranný mechanismus před větrem. Existují i ​​názory, že stromy se takto chovají proto, aby zvýšily množství slunečního záření, které pronikne jejich korunami, čímž nepomáhají jen sobě ale i nižší vegetaci.

¨

Zdroj:  amusingplanet.com