Sankční rizika ze strany USA by měla být snížena přechodem na vypořádání v národních nebo alternativních měnách vůči dolaru tím, že se zamezí používání platebních systémů ovládaných Západem. (Foto: Wikimedia)

„Musíme snížit rizika sankcí posílením naší technologické nezávislosti, přechodem na vyrovnání v národních měnách a ve světových měnách, alternativy k dolaru. Musíme upustit od používání mezinárodních platebních systémů kontrolovaných Západem,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Vidíte, jak USA deklarují svůj úkol omezit možnosti technologického rozvoje jak Ruské federace, tak Čínské lidové republiky,“ pokračoval ministr.

Ministr zahraničí vysvětlil, že život nutí oba státy budovat linii ekonomického a sociálního rozvoje tak, aby nebyla závislá na „rozmarech západních partnerů“.

„Propagují svou ideologizovanou agendu zaměřenou na udržení jejich dominance tím, že brzdí rozvoj ostatních zemí. Tato politika je v rozporu s objektivním trendem a je, jak bylo zvykem říkat, „na špatné straně historie,“ dodal ruský ministr Lavrov.

Zdroj: pz.cz