Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov se svým americkým kolegou Mikem Pompeem projednali situaci v Sýrii, Afghánistánu, Novou dohodu START a výsledky jednání normandského formátu. Lavrov jednání označil za účelné a otevřené. O čem ministři velmocí jednali? (Foto: Youtube)

Ruský ministr zahraničních věcí Lavrov prohlásil, že jednání s americkým protějškem bylo věcné, otevřené, oba se snažili nejen poslouchat, ale i naslouchat jeden druhému.

Jedním z témat, které ministři projednávali, byla situace v Sýrii. Obě strany došli k závěru, že aktuální situace v zemi nemá vojenské řešení.

„Ohledně Sýrie pracujeme na zavedení rezoluce 2254. Jedná se o rezoluci OSN. My si myslíme, že není vojenské řešení a že Sýrie se nesmí stát domovem pro teroristické organizace a ISIL (zakázána v Rusku – red.),“ prohlásil po jednání na tiskové konferenci americký ministr Pompeo.

Dalším tématem jednání ministrů byl Afghánistán.

„Hovořili jsme o spolupráci mezi našimi zeměmi ohledně činností v Afghánistánu,“ prohlásil Pompeo během společné tiskové konference se Sergejem Lavrovem.

Americký ministr se s novináři podělil i o dosažené dohody s ruským protějškem.

„Rusko a USA musejí zlepšovat vztahy. I my jsme na tom pracovali v průběhu posledních dvou let… My jsme se s Lavrovem dohodli na tom, že budeme aktivně pokračovat v práci v tomto směru po diplomatických kanálech. Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v kontaktu,“ prohlásil Pompeo na tiskové konferenci.

Nová dohoda START

Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko je připraveno prodloužit Novou dohodu START (SNV-3) o jaderných zbraních.

„Protože se jedná o prodloužení dohody o strategických útočných zbraních, jak jsem již řekl, Rusko ústy svého prezidenta nedávno potvrdilo svoji připravenost již nyní se dohodnout o jejím prodloužení, aby bylo možné snížit napětí ve světovém společenství ohledně toho, že poslední instrument kontroly za jadernými zbraněmi mezi Ruskem a USA přestane platit. My, jak jsem řekl, jsme připraveni hned dnes. Slovo je ale na straně amerických kolegů,“ řekl Lavrov. Platnost Nové dohody START končí v únoru roku 2021.

Ruský ministr zahraniční také prohlásil, že Rusko podpoří připojení Číny k jednání o zbraních. Peking to ale zatím odmítá.

Lavrov také sdělil, že informoval amerického ministra zahraničí o výsledcích jednání normandského formátu.

„Je principiálně důležité, že výsledný dokument, který prezidenti Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa včera schválili, potvrzuje nezvratnost minských dohod a požaduje jejich plnění ve všech bodech,“ řekl Lavrov.

Návštěva Sergeje Lavrova ve Washingtonu

Lavrov je od úterka v hlavním městě USA Washingtonu. Návštěva, která byla připravena narychlo, probíhá na pozadí dalšího zvyšování napětí mezi Ruskem a USA a uprostřed jednání o impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa.