Policie Hongkongu prohlásila, že v pondělí v noci úspěšně zneškodnila dvě podomácku vyrobené dálkově řízené bomby ve škole. Ty byly plně funkční a jejich exploze by vedla k mnoha obětem. (Foto: Xinhua

Hongkongská policie bude vyšetřovat, kdo bomby do škol umístil a jaký měl motiv. Rovněž bude zkoumat, zdali měly umístěné bomby nějaký vztah k aktuálním násilným protestům ve městě, píše čínská agentura Sin-chua.

Policie dostala tip v pondělí okolo 5:30 odpoledne místního času. Dvě bomby byly nalezeny uvnitř campusu Wah Yan College, prohlásil starší vyšetřovatel Li Kwai-wah z oddělení organizovaného zločinu během tiskové konference.

Na místo byli zavoláni příslušníci pyrotechnického oddělení. Ti objevili dva objekty spojené dráty s mobilními telefony.

Po prohlídce pyrotechnici potvrdili, že se jedná o dvě rádiem ovládaná výbušná zařízení, která byla „plně funkční a připravená k použití“, prohlásil jeden z pyrotechniků Alick McWhirter.

Podle McWhirtera obsahovala tato dvě zařízení celkově 10 kilogramů explozivních materiálů. Bomby také obsahovaly šrapnely. Obě bomby obsahovaly i hřebíky.

„Obě zařízení měla pouze jeden účel – zabít co nejvíce lidí, s ohledem na množství explozivního materiálu a šrapnelů,“ prohlásil Alick McWhirter.

„Pokud by tyto bomby explodovaly, tak by zabily velké množství lidí. Jednalo se o velmi nebezpečná a dobře fungující zařízení,“ dodal s tím, že „životu nebezpečný dosah bomb by činil 50 až 100 metrů“.

Li prohlásil, že policie bude vyšetřovat, kdo bomby do škol umístil, motivy činu a možné spojení bomb s aktuálními násilnými protesty probíhajícími v Hongkongu.

Rovněž upozornil na skutečnost, že vlastnictví explozivních materiálů je považováno za těžký trestný čin, který se trestá až 14 lety odnětí svobody. Použití bomby k usmrcení či vážnému ohrožení zdraví může být trestáno až doživotním odnětím svobody.

Jiří Pehe vyzval Chvilkaře k uskutečnění „hongkongského scénáře“

Politický komentátor Jiří Pehe na svých sociálních sítích před několika dny publikoval post, kde zazněly výzvy k otevřenému násilí a útoku na ústavní pořádek České republiky ve jménu odstranění premiéra Andreje Babiše z postu.