Výstup Washingtonu ze smlouvy INF by mohl mít pro Spojené státy neočekávané vedlejší efekty. Moskvy by mohla umístit rakety středního doletu na Kubu, řekl vedoucí ruských politik pro obranu Vladimir Šamanov. Analytici nyní zvažují všechna pro a proti.

USA plánují vystoupit z dohody o odzbrojení z dob studené války — takzvané INF smlouvy (Dohoda o likvidaci raket středního a krátkého doletu), která se postarala o odstranění jaderných raket středního doletu z evropského území. Reakce Ruska na situaci by mohla být náležitá — umístění raket na Kubě a reaktivace tamější vojenské základny, řekl Vladimir Šamanov, předseda obranného výboru ruské Státní dumy.

To by musela odsouhlasit kubánská vláda. Přitom se jedná více o politiku než o otázku obrany, myslí si Šamanov.

„Vyhodnocení tohoto scénáře je v procesu a (politické) návrhy budou následovat," prohlásil pro ruskou agenturu Interfax, aniž by upřesnil detaily.

O tomto tématu by se mohlo jednat, až bude nový kubánský prezident Miguel Díaz-Canel na začátku listopadu na návštěvě v Rusku. Miguel Díaz-Canel je sice principiálně proti přítomnosti cizích vojsk na Kubě, ovšem „politika je živý proces", prohlásil Šamanov.

„Kuba má své vlastní zájmy a poškozují ji americké sankce," prohlásil.

Generál ve výslužbě vyzval Moskvu a Washington k jednání.

„Když to (výstup z INF) nyní nezastavíme a nebudeme mluvit, tak skutečně můžeme vytvořit podobné podmínky jako při Kubánské krizi," řekl.

Během Kubánské krize přemístili Sověti na Kubu jaderné rakety jako reakci na americké rakety umístěné v Turecku.

Během studené války provozovali Sověti v Lourdes nedaleko kubánského hlavního města Havany zařízení pro průzkum. Jeho provoz byl zahájen v roce 1967 a trval až do roku 2002.

Smlouva INF byla podepsána v roce 1987. Na začátku října prezident Donald Trump prohlásil, že plánuje výstup ze smlouvy INF. Údajně z toho důvodu, že Rusko nedodržovalo podmínky smlouvy.

Zdroj: snews.com