Nedávno portál iDNES.cz zveřejnil informace o tom, že migranti prý mají zdravotní problémy po transfúzi krve Evropanů. (Foto: Wikimedia)

Imunitní systém přistěhovalců podle zprávy někdy odmítavě reaguje na krev obyvatelů Evropy, v ojedinělých případech to může vést ke smrti.

Jak uvádí iDNES, výzkumem v této oblasti se zabývají účastníci německého projektu  BluStar.NRW. Na webových stránkách projektu je dokonce napsáno, že je částečně financován z evropských fondů.

Zdá se, že tato revoluční zpráva zůstala téměř bez povšimnutí českých politiků, i když rozpoutala bouřlivé diskuze na sociálních sítích. Politička za SPD Karla Maříková dokonce dospěla k  závěru, že „migranti do Evropy nepatří“.

Zdrojem zprávy je jeden z nejnavštěvovanějších zpravodajských portálů v Česku, takže nikdo věrohodnost zveřejněných informací nezpochybnil.

Jenže… tato zpráva je fake. 3. března o tom informoval portál  Infomigrants.net.

„V posledních dnech řada webů šířila ‚vědecké‘ zprávy o tom, že africká nebo blízkovýchodní krev není kompatibilní s evropskou krví. To je lež. InfoMigrants tuto zprávu vyvrací,“ uvádí portál.

Infomigrants požádali o komentář Thierryho de Revela, hematologa na klinice Hartmann v západním pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine, který jednoznačně prohlásil: „Kompatibilita je založena na krevní skupině, nikoliv na etnické příslušnosti. Každý na planetě je kompatibilní se všemi v souladu s krevní skupinou.“

Pro jistotu se Sputnik také obrátil na známého krevního experta – Alexeje Kuprešova, vedoucího oddělení transfúze krve ruského chirurgického Centra Bakuleva. Kuprešov také zpochybnil, že by kompatibilita krve záležela na etnické příslušnosti. „Je jasné že europoidi mají více druhé krevní skupiny, zatímco mongoloidi třetí, ale je to otázky rozšířenosti. Je zřejmé, že druhá skupina europoida je kompatibilní s druhou skupinou mongoloida. Spíše problém spočívá ve správném výběru páru dárce a recipienta,“ vysvětlil Kuprešov.

Expert dokonce uvedl, že africké země často mají nedostatek „kvalitní“ krve na kontinentu kvůli rozšířenosti různorodých infekcí:

„Jsou země, které nemají možnost vyrábět vlastní krev. Je to především Afrika. Je tam mnoho infekcí, rizika transgresivního přenosu jsou dost vysoká, oni (pozn. africké země) dovážejí krev z míst, kde taková rizika nejsou, takže většinou z Evropy,“ dodal vedoucí.

Zpráva se na iDNES objevila 13. března, v době, kdy už fakticky byla vyvrácená.

Kdyby zprávu s takovým obsahem zveřejnil Sputnik, hned by se v médiích objevilo, že proruské dezinformační weby zastrašují české obyvatelstvo migranty a šíří dezinformace. Jenže žádný dezinformační web to nebyl, takže... v pohodě.

Zdroj: snews.com