Vězněný Putinův kritik a protikremelský aktivista Alexej Navalnyj údajně „zmizel“ v ruském vězeňském systému, protože jeho právníci tvrdí, že od 6. prosince nevědí, kde se nachází – a předpokládá se, že byl převezen z vězení v centrální části Ruska na jiné neznámé místo. (Foto: Flickr)

„Nevíme, kam mohl být převezen,“ citovala regionální média Navalného mluvčí Kiru Jarmyšovou. „V současné době nemáme žádné informace.“

„Převoz vězňů je nebezpečný především proto, že během něj je člověk zbaven veškeré ochrany a pomoci,“ vysvětlila krátce poté, co jeho právní tým ztratil veškerý kontakt.

Od pátku Kreml na nátlak jeho právníků stále tvrdí, že nemá „žádné informace“ o tom, kde se nachází. Šéf jeho právního týmu Vjačeslav Gimadi řekl: „Už desátý den nevíme, kde se nachází.“

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov pokrčil rameny, že jde pouze o běžnou součást ruského administrativního systému kolem vězňů a trestaneckých kolonií. Na dotazy novinářů Peskov odpověděl: „Ne. Znovu opakuji: nemáme možnost, ani právo, ani chuť sledovat osudy těch vězňů, kteří si odpykávají trest na základě rozhodnutí soudu.“

Al-Džazíra o poslední zprávě podrobněji uvádí, že „podle Vjačeslava Gimadiho, vedoucího právního oddělení Navalného protikorupčního fondu, vězeňští úředníci v pátek soudu sdělili, že Navalnyj opustil zařízení IK-6 ve městě Melechovo ve Vladimirské oblasti, asi 230 km východně od Moskvy.“ A dále:

Jeho spojenci se připravovali na jeho očekávané převezení do zařízení se zvýšenou ostrahou „zvláštního režimu“, což je nejpřísnější stupeň ruského vězeňského systému, ještě předtím, než byl převezen.

Pro vězeňské systémy různých zemí, včetně ruského, je normální, že při přemístění vězně dochází k určitému časovému odstupu, než jsou rodinní příslušníci nebo advokáti později informováni, kam byl vězeň přemístěn.

Navalného právní tým a jeho příznivci však již dlouho vedou poněkud úspěšnou PR kampaň, aby se jeho jméno stále objevovalo ve zprávách. Například Navalného spojenkyně Maria Pevchikhová tlačí na Výbor OSN pro lidská práva, aby pomohl zjistit jeho přesné místo pobytu. „To, co se děje s Alexejem, je ve skutečnosti násilné zmizení a hrubé porušení jeho základních práv. Je třeba poskytnout odpovědi,“ řekla.

Ruský opoziční vůdce a kritik Kremlu Alexej Navalnyj nebyl viděn již více než týden. Jeho zmizení se časově shoduje se začátkem ruského volebního období.

Navalného právníci byli v pátek informováni, že byl převezen do jiného zařízení.

  • Jeho příznivci také tvrdí, že Navalnyj má potenciál narušit Putinovy plány na znovuzvolení v roce 2024, nicméně zůstává faktem, že opoziční aktivista má uvnitř Ruska sotva známé jméno. V srpnu dostal dalších 19 let vězení za obvinění z „extremismu“ k 11 a půl letům, které si již odpykával.

Zdroj: aljazeera.com