Prezidentka ECB připustil, že v souvislosti s digitálním eurem „bude existovat kontrola“, což se nelíbí kryptografické komunitě… (Foto: Twitter)

Široce sdílené video, na kterém prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová připouští, že digitální euro bude „omezeně“ využíváno ke kontrole plateb, které mohou lidé provádět, bylo převzato z tři týdny starého žertovného videa.

Na video upozornil 6. dubna účet pro sledování novinek Watcher Guru a vyvolalo značný ohlas na sociálních sítích. Lagardeová v něm citovala přání nebýt závislá na měně „nepřátelských zemí“ nebo na měně poskytované „soukromým korporátním subjektem, jako je Facebook nebo jako Google“. Uvedla, že je „osobně přesvědčena, že musíme pokročit“ s digitálním eurem.

Cointelegraph vystopoval původní zdroj videa, kterým je žertovné video ze 17. března, na němž Lagardeová zřejmě mluví otevřeněji než obvykle, protože se domnívala, že hovoří s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Podobné rozhovory vtipálci vedli i s dalšími veřejně známými osobnostmi, včetně autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingové a bývalého prezidenta Spojených států George W. Bushe.

Když „Zelenskij“ poznamenal, že „problém je v tom, že oni [evropští protestující] nechtějí být kontrolováni“ digitální měnou centrální banky, Lagardeová připustila, že „kontrola bude, máte pravdu. Máte naprostou pravdu,“ ale naznačila, že půjde o „omezenou míru kontroly“, a dodala:

„Zvažujeme, zda bychom pro velmi malé částky, cokoli, co je kolem 300, 400 eur, mohli mít mechanismus, kde by byla kontrola nulová. Ale to by mohlo být nebezpečné.“

Lagardeová však poznamenala, že teroristické útoky mohou být a byly zcela financovány malými anonymními transakcemi.

Komentáře Lagardeové byly silně kritizovány kryptografickou komunitou, zejména v souvislosti s její zmínkou, že digitální euro by umožnilo kontrolu nad lidmi a platbami.

Někteří uživatelé v tom viděli světlou stránku a naznačovali, že tím, že bude jasné, „kam to všechno směřuje“, budou lidé tlačeni k používání decentralizovaných měn, jako je Bitcoin.

ECB zahájila dvouleté vyšetřování digitálního eura již v červenci 2021 a informovala o jeho průběhu.

Šetření má skončit 29. září a podle Lagardeové bude rozhodnutí o tom, zda bude spuštěno, učiněno v říjnu.

Zdroj: cointelegraph.com