Dva američtí kongresmani, republikáni Mike Rogers a Mike Turner, vyzvali prezidenta Joea Bidena, aby za účelem ochrany Ukrajiny „rozvinul vojenskou přítomnost USA v Černém moři“, a také poskytl Kyjevu vojenskou podporu. (Foto: Flickr)

Informoval o tom portál Defense News s odvoláním na dopis zákonodárců.

„V souvislosti s nedávným soustředěním ruských vojsk na ukrajinské hranici vyzýváme naši administrativu, aby podnikla neodkladná a rychlá opatření na poskytnutí pomoci Ukrajině v podobě výzvědných údajů a zbraní,“ podotýká se v dopise kongresmanů.

Rogers a Turner kromě toho vyzvali, aby za účelem „zadržování“ Ruska byla „rozvinuta vojenská přítomnost USA v Černém moři“.

„Kromě toho vás naléhavě vyzýváme, abyste neodkladně prozkoumal otázku patřičné vojenské přítomnosti USA v regionu a zahájil náležitá opatření pro výměnu výzvědných údajů mezi USA a Ukrajinou s tím, aby bylo zabráněno dalšímu vyostření situace,“ dodali kongresmani.

Již dříve list The Washington Post s odvoláním na vlastní zdroje oznámil, že řada amerických a evropských úředníků je znepokojena údajným „obnovením zvyšování početního stavu ruských vojsk“ u hranic s Ukrajinou.

V příspěvku se podotýkalo, že jsou tyto přesuny zaznamenávány zejména v posledních týdnech, a to poté, co Rusko ukončilo rozsáhlá společná vojenská cvičení Západ 2021 s Běloruskem.

Zdroj: defensenews.com