Bývalá kandidátka na funkci prezidenta USA a členka Sněmovny reprezentantů Tulsi Gabbardová vyzvala k vyloučení Turecka z NATO kvůli konfliktu v Náhorním Karabachu, vyplývá ze zprávy uveřejněné na Twitteru Arménským národním výborem Ameriky (ANCA). (Foto: Wikimedia)

„V nové rezoluci odsuzující turecké útoky na americkou armádu <…> požaduje Tulsi Gabbardová odchod Ankary z NATO,“ uvádí se ve zprávě.

Uvádí se také, že podpora Ázerbájdžánu v konfliktu v Karabachu, kterou poskytuje Turecko, je v rozporu s postojem NATO. Autoři dokumentu dále hovoří o zapojení militantů ze strany Ankary v Náhorním Karabachu a také o účasti tureckých F-16 v operacích v bojové zóně.

Zdroje v syrské opozici předtím informovaly agenturu Sputnik o plánech Ankary převést skupinu žoldáků do Ázerbájdžánu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan popřel údaje o vyslání ozbrojenců ze Sýrie do Náhorního Karabachu a později obvinil Rusko, USA a Francii z poskytování vojenské podpory Arménii.

O tom, že Turecko používá v Karabachu teroristy, hovořil i syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro agenturu Sputnik. Kromě toho podle Služby vnější rozvědky RF jsou radikálové skutečně zatahováni do zóny konfliktu. Podle ředitele úřadu Sergeje Naryškina jde o stovky nebo dokonce tisíce žoldáků.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev naopak prohlásil, že Baku nepoužívá militanty v Karabachu, a také zdůraznil, že nikdo nedokáže předložit důkazy o účasti žoldáků v bojových akcích.