Chytré telefony se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Díky těmto kapesním zařízením máme vše na dosah ruky – od práce a školy až po každodenní úkoly. (Foto: GFOR)

Většina lidí stráví na svých telefonech 5 až 6 hodin denně. A jak níže podrobně popisují Anshool Deshmukh a Sabrina Lam z Visual Capitalist, vzhledem k tomu, že naše telefony vyzařují nepatrné množství záření, vystavujeme se záření po celé hodiny každý den.

Různé telefony však vyzařují různá množství záření.

S pomocí údajů shromážděných německým Spolkovým úřadem pro ochranu před zářením vizualizujeme emise záření některých populárních chytrých telefonů, které jsou dnes na trhu.

Hodnoty záření a SAR chytrých telefonů

Chytré telefony a další mobilní zařízení vyzařují nepatrné množství radiofrekvenčního (RF) záření. Člověk může toto záření absorbovat, když smartphone používá nebo leží v nečinnosti kdekoli v blízkosti jeho těla.

Parametrem používaným k měření emisí záření z telefonů je specifická míra absorpce (SAR). Jedná se o měrnou jednotku, která vyjadřuje množství elektromagnetické energie absorbované tělem při používání mobilního zařízení.

Rada Evropské unie stanovila normy záření pro mobilní telefony na 2,0 wattu na kilogram, měřeno přes 10 gramů tkáně, která absorbuje nejvíce signálu.

Hodnoty SAR se počítají na uchu (při telefonování) a na těle (při držení v kapse). Pro účely tohoto článku jsme použili první z uvedených výpočtů.

Chytré telefony s nejvyššími hodnotami vyzařování

Nejvyšší emise záření vykazuje Motorola Edge s hodnotou SAR 1,79 wattu záření na kilogram. To je výrazně vyšší hodnota než u většiny ostatních modelů chytrých telefonů na současném trhu a blíží se limitům stanoveným EU pro mobilní telefony.

Na druhém místě je model Axon 11 5G od společnosti ZTE s hodnotou 1,59. Těsně třetí je OnePlus 6T s hodnotou 1,55 W/kg. První pětici uzavírají Sony Xperia AX2 Plus s 1,41 a Google Pixel 3 XL a 3A XL s 1,39.

Zde se podívejte na 10 smartphonů, které vyzařují nejvyšší úroveň záření:

Nyní, když jsme si podrobně popsali nejhorší pachatele, se podívejme na chytré telefony s nejnižší úrovní emisí záření.

Chytré telefony s nejnižší úrovní emisí záření

Smartphonem s nejnižší hodnotou SAR je ZTE Blade V10 s 0,13 wattu záření na kilogram.

Mobilní zařízení od společnosti Samsung s sebou nesou jedny z nejmenších radiačních rizik. Společnost má čtyři telefony považované za nejlepší v této kategorii. Galaxy Note 10+ je nejlepším modelem v jejich nabídce a vyzařuje pouhých 0,19 wattu na kilogram.

Zde se podívejte na 10 chytrých telefonů, které vyzařují nejnižší úroveň radiace:

V současné době neexistuje žádný významný výzkum, který by prokázal škodlivé účinky telefonního záření. Otázkou zůstává, proč?

Navzdory tomu mohou lidé, kteří jsou se svými zařízeními v kontaktu delší dobu, alespoň kvantifikovat své vystavení záření a rozhodnout se, které značky jim budou vyhovovat.

Zdroj: zerohedge.com