Ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek pochválil nejnovější knihu miliardáře a samozvaného „experta“ na pandemie Billa Gatese a prohlásil, že plně souhlasí s naléháním softwarového magnáta, že „musíme jednat podle poučení z Covid-19 a inovovat, abychom mohli poskytnout rychlá a spravedlivá zdravotní řešení a zabránit tak příští pandemii.“ (Foto: Twitter)

Tento představitel veřejného zdravotnictví zveřejnil na Twitteru svou fotografii s tímto svazkem a označil na ní Gatesovu nadaci, která je nástrojem zakladatele Microsoftu pro tvorbu politiky v oblasti veřejného zdraví a jedním z hlavních finančních dárců WHO.

Gates sice není diplomovaným odborníkem v oblasti medicíny – nikdy nedokončil vysokou školu a místo toho ji opustil, aby s přítelem z dětství založil společnost Microsoft, ale jeho obrovské bohatství mu umožnilo fakticky ovládnout globální zdravotní politiku jako největšímu soukromému přispěvateli do celosvětového zdravotnického orgánu, který je z hlediska financování hned za vládou USA.

V úterý vystoupil na pódiu TED Talk ve Vancouveru, aby rozvedl myšlenky uvedené v knize s názvem „Jak zabránit příští pandemii“, která vyzývá k vytvoření globálního týmu pro reakci na mimořádné události v hodnotě 1 miliardy dolarů, který by fungoval pod chytrým akronymem GERM (Global Epidemic Response and Mobilization). Tuto skupinu by tvořilo 3 000 lékařů, epidemiologů, odborníků na politiku a komunikaci a diplomatů, kteří by působili pod vedením WHO.

Gates pokáral bohaté země za to, že v průběhu pandemie Covid-19 přijaly méně opatření k zásobování chudších zemí vakcínami, než „očekával“ a opakovaně požadoval. Vyzval vyspělé země, aby se spojily a zavedly systémy, které by zabránily další pandemii, a tvrdil, že „vaše přežití [při onemocnění Covid-19] částečně záviselo na vašem příjmu, vaší rase, čtvrti, ve které jste žili“. Spojené státy, jedna z nejbohatších zemí světa, však měly také jeden z nejvyšších počtů úmrtí na tuto nemoc a dopadly o poznání hůře než mnohé africké země.

Zdá se, že myšlenky miliardáře filantropa se shodují s plány samotné WHO na globální pandemickou smlouvu, o níž se v současné době jedná s cílem „stanovit cíle a základní principy pro strukturování nezbytných kolektivních opatření v boji proti pandemiím“. Tato dohoda, která by byla právně závazná podle mezinárodního práva a která by nahradila předpisy jednotlivých zemí a zajistila, že všechny státy budou v reakci na budoucí epidemie postupovat jednotně, by se týkala zejména dozoru, očkování a „obnovení důvěry v mezinárodní zdravotnický systém“.

Dohoda, kterou poprvé navrhl předseda Evropské rady Charles Michel v listopadu 2020, byla nastíněna ve výzvě k „mezinárodní smlouvě o prevenci a připravenosti na pandemie“, kterou v březnu 2021 vydala skupina 25 předsedů vlád a nevládních organizací. V jejich publikaci se uvádí, že žádná jednotlivá vláda, a dokonce ani partnerství veřejného a soukromého sektoru, jako je WHO, nemůže dostatečně řešit problémy, které by přinesly budoucí pandemie, a vyzývají k uzavření smlouvy „zakotvené v ústavě Světové zdravotnické organizace“ a podpořené stávajícími „mezinárodními zdravotnickými předpisy“. Návrh rychle podpořila skupina G7 a Světové zdravotnické shromáždění.

Myšlenka, že by byl takovýto všemocný subjekt vypracován a vnucen lidstvu bez veřejného hlasování, se mnohým nelíbí a skupiny jako Světová rada pro zdraví se snaží vytvořit opozici proti tomuto plánu, ale je pochybné, že jakákoli občanská opozice vytvořená v jedenáctou hodinu bude schopna zpochybnit úsilí podpořené všemi 194 členy WHO. Tato organizace plánuje potvrdit pandemickou dohodu na Světovém zdravotnickém shromáždění v roce 2024.

Zdroj: infowars.com