Německá firma Knorr vyrábějící koření a instantní jídla oznámila, že cikánská omáčka dostane nový název. Odteď se tak bude jmenovat „papriková na maďarský způsob“. (Foto: OTMA, ilustrační)

Důvodem změny je to, že nynější název byl v poslední době často kritizován za svůj údajně rasistický ráz. Uživatelé na sociálních sítích ale zpochybnili smysluplnost tohoto rozhodnutí.

Současný boj proti rasismu má další oběť. Tentokrát se však nejedná o pomníky, obchody či soukromý majetek, ale o cikánskou omáčku německé firmy Knorr, která je součástí britsko-nizozemské nadnárodní korporace Unilever.

Představitelé této firmy informovali, že rozhodnutí o přejmenování bylo přijato v důsledku kritiky ze strany určitých skupin veřejnosti, které výrobci potravin vyčítaly údajně rasistický název cikánské omáčky.

Je třeba zdůraznit, že tento původní název byl používán více než sto let. Odteď ale již bude historií, jelikož nový název omáčky bude znít „papriková na maďarský způsob“.

Kontroverzní rozhodnutí firmy Unilever vyvolalo živou diskuzi na sociálních sítích. A komentář si neodpustil ani český politik František Matějka.

„Mě by jenom zajímalo, jestli se Němci zeptali Maďarů, jestli je to jako v pohodě. Víte jak… Je divná doba… Tak aby to nemuseli zase za měsíc přejmenovávat,“ poznamenal dotyčný.

I další uživatelé dali najevo, že důvod pro přejmenování omáčky považují za uměle vytvořený a jiní dodávali, že to spíše vypadá jako vtip.