Vůdce Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un poprvé od doby, kdy se dostal k moci, nevystoupil před národem se svým novoročním projevem. (Foto: Wikimedia)

Místo svého projevu vydal brzy ráno 1. ledna zprávu o výsledcích čtyřdenního plenárního zasedání ústředního výboru Korejské strany práce.

Mimo jiného uvedl, že KLDR bude i nadále vyvíjet strategické zbraně a nebude jednostranně dodržovat zákaz jaderných zkoušek, dokud Spojené státy nepřijmou opatření.

Novoroční projev byl obvykle publikován v oficiálních novinách Korejské strany práce Rodong Sinmun. V roce 2019 vysílala severokorejská televize poprvé projev v 8:45 1. ledna a poté začalo vysílání v 9 hodin.

Severokorejský lídr hovořil a seděl v křesle v kanceláři s portréty dědečka Kim Ir-sena a otce Kim Čong-ila na stěně za sebou. Přitom změnil svůj obvyklý frenč (vojenskou blůzu) za evropský oblek s kravatou.

Již dříve jihokorejští experti poznamenávali, že témata, která se projednávala během zasedání, jsou ve skutečnosti všechna, která by mohla být v novoročním projevu, proto jej může lídr zaměnit za prohlášení na základě výsledků plenárního zasedání.

Páté plenární zasedání ústředního výboru Korejské strany práce sedmého svolání se konalo od 28. prosince do 31. prosince za předsednictva Kim Čong-una, který vystupoval na zasedáních s mnohahodinovými přednáškami o rozvoji hospodářství a ozbrojených sil, o státu a straně.

Na začátku prosince informoval velvyslanec KLDR při OSN Kim Song, že denuklearizace již není tématem jednání se Spojenými státy.

Dle jeho slov je „zdlouhavý a věcný dialog“, o který usilují Spojené státy, „trik na ušetření času“ pro vnitřní politický proces v souvislosti se znovuzvolením Trumpa v roce 2020.

Americký prezident Donald Trump zase oznámil, že se podívá na aktivity Severní Koreje. Dle jeho názoru chce lídr KLDR uzavřít se Spojenými státy dohodu a nezasahovat do prezidentských voleb v tomto roce.

„Podíváme se na Severní Koreu. Moc bych se divil, kdyby KLDR jednala nepřátelsky,“ řekl Trump novinářům.

„Ví, že mne čekají volby. Nemyslím, že do toho chce zasahovat, ale uvidíme… Myslím, že by chtěl, aby se něco stalo. Vztahy máme velmi dobré, ale víte, že existuje jistá nepřízeň, o tom nejsou žádné pochybnosti,“ dodal prezident.

Napětí mezi státy se vyhrotilo před termínem, který stanovila Severní Korea na konec roku. Pchjongjang vyzval předtím USA ke zmírnění postoje v otázce jednostranné denuklearizace Pchjongjangu a také požádal o zrušení sankcí.

Zdroj: snews.com