Koncem února Macron na setkání nejvyšších představitelů obrany v Paříži prohlásil, že by západní vojáci měli na Ukrajině nasadit své vojáky, protože „nemůžeme vyloučit nic“, abychom zabránili Rusku vyhrát válku. (Foto: Flickr)

Přesto Pevkur v rozhovoru zdůraznil, že v současné době se o přímé účasti jednotek NATO v bojích vážně nehovoří a že „to již bylo vyloučeno“.

Předestřel však velmi nebezpečný potenciální plán, který by jistě vedl k eskalaci: „Západní obranní činitelé v současné době plánují zřídit na Ukrajině výcvikové tábory ve snaze vyhnout se problémům s překračováním hranic a urychlit proces přípravy,“ řekl Pevkur pro vídeňskou publikaci.

Moskva již obvinila Francii, že na frontové linii je přítomen značný počet příslušníků její cizinecké legie. Rusko uvedlo, že zaútočilo na jejich pozice v místech, jako je Charkov.

Někteří evropští představitelé v nedávné minulosti odhalili informace, které ukazují, že slova ministra obrany Pevkura jsou přesná.

Například v únoru úřad britského premiéra Sunaka uvedl, že Spojené království neplánuje „rozsáhlé nasazení vojáků“ na Ukrajině… „Kromě malého počtu příslušníků, kteří v zemi podporují ukrajinské ozbrojené síly, nemáme žádné plány na rozsáhlé nasazení.“

Nebezpečně to ukazuje, že krůček po krůčku, centimetr po centimetru, jaderné velmoci tímto tempem neustále směřují k přímému konfliktu na Ukrajině.

Šéf obrany v rozhovoru pro rakouské noviny Die Presse uvedl, že na Ukrajině jsou již rozmístěny jednotky NATO všech zemí, které se však přímo nezapojují do bojových akcí, protože tam plní poradní roli. Reagoval tak na nedávná provokativní prohlášení francouzského prezidenta Macrona.

„Skutečnost je taková, že každá členská země NATO již má na Ukrajině vojenský personál, například vojenské atašé nebo lidi, kteří na Ukrajinu čas od času cestují,“ uvedl estonský šéf obrany. „To, co řekl [francouzský] prezident [Emmanuel] Macron, se týkalo především výcviku personálu,“ dodal podle překladu v ruských médiích.

Zdroj: diepresse.com