Kanadské ministerstvo životního prostředí sledovalo pomocí aplikace o počasí polohu 715 000 uživatelů. Ministerstvo tvrdí, že shromážděné údaje jsou chráněny zákonem o ochraně osobních údajů. (Foto: Twitter / ilustrační)

Prostřednictvím šetření bylo zjištěno, že aplikace WeatherCAN ministerstva životního prostředí a klimatických změn shromažďovala údaje o poloze a také další osobní údaje, jako jsou e-mailové adresy, informoval Blacklock’s.

Aplikace, která byla spuštěna v roce 2019, poskytuje svým uživatelům hodinovou předpověď počasí a také upozornění na tornáda, varování před vánicemi a další aktualizace počasí. Přišla v době, kdy odborníci tvrdili, že změna klimatu způsobuje „extrémnější výkyvy počasí“.

„Proto kanadská vláda vyvinula aplikaci, která zajistí bezpečnost Kanaďanů,“ uvedla tehdy vláda.

Na obranu ohledně sledování polohy ministerstvo životního prostředí uvedlo: „Všechny osobní údaje vytvořené, uchovávané nebo shromažďované prostřednictvím této aplikace ministerstvem jsou chráněny podle zákona o ochraně osobních údajů.“

„Funkce ‚aktuální poloha‘ v této aplikaci umožňuje aplikaci poskytovat informace o počasí na základě aktuální polohy vašeho mobilního zařízení v systému globálního určování polohy.“

Pracovníci WeatherCAN vysvětlili, že i když funkci určování polohy vypnete, aplikace bude stále shromažďovat údaje, jako je verze aplikace, váš e-mail a model vašeho zařízení „spolu s jakýmikoliv informacemi, které se rozhodnete uvést do textového vstupního pole“.

„Používáním této aplikace s tím souhlasíte,“ dodali pracovníci společnosti WeatherCAN.

Zdroj: reclaimthenet.org