V nedávném rozhovoru si odcházející šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker stěžoval, že během své služby nikdy nedostal soukromé bydliště, takže musel žít v hotelovém pokoji, kde nebylo možné přijímat oficiální hosty. (Foto: Wikimedia)

Jeho stížnosti však připomínají špíše manýry panovníků, než demokratického politika a vysokého úředníka Evropské unie.

Politik také znovu vyjádřil rozhořčení, že na rozdíl od Donalda Trumpa mu není poskytnuto soukromé letadlo, uvedl britský deník The Daily Mail, který píše o Junckerovi jako o „bossovi EU“.

Šéf EU Jean-Claude Juncker si znovu stěžoval, že na rozdíl od prezidenta Spojených států nemá vlastní letadlo. Označil také za „absurdní“ skutečnost, že nejvyšší pozice v evropské politice obsazuje příliš málo žen, napsal Daily Mail.

Podle deníku, v rozsáhlém rozhovoru s německými novinami Bild, odcházející předseda Evropské komise přiznal, že mu bude chybět Angela Merkelová. Srovnal s německou kancléřku, která má také v úmyslu brzy opustit svůj post, s „krásným uměleckým dílem“.

Kromě toho však britský deník zaujalo, že si Junker stěžoval, že stejně jako předseda Evropské rady Donald Tusk nemá soukromou rezidenci. Během své služby proto žil v hotelovém pokoji o velikosti 50 metrů čtverečních, za který měsíční poplatek činil 3 250 eur.

„Přičemž si generální tajemník NATO žije na panství a občas nás zve, když si musíme odpočinout. A všichni velvyslanci mají rezidence, znám mnoho z nich,“ zdůraznil Junker.

„Největším problémem bylo, že jsem nemohl pozvat nikoho domů. Nemůžu mluvit s oficiálními hosty, kteří sedí na posteli. Na druhou stranu, když jsem s nimi létal komerčními lety, vždy jsem byl pozván do jejich soukromých rezidencí,“ uvedl.

Politik si vzpomněl, jak během vyjednávání s americkým prezidentem musel neustále sledovat čas, aby se nezpozdil na zpáteční let: „Trump stále říkal: „Vaše letadlo může čekat!“ Nechápal, že jsem neměl osobní letadlo.“ 

Publikace uvedla, že Junker není poprvé pobouřen absencí vlastního letadla. V roce 2014, během volební kampaně na post předsedy Evropské komise, napsal na Twitteru: „Američané mají prezidentské letadlo. U mne není. Ale stále musím agitovat ve všech částech Evropy!“

Navzdory oficiálním pravidlům se loni politik v polovině případů zúčastnil letů soukromých letadel. V roce 2017 vyvolal Junker v EU rozhořčení, když se ukázalo, že si zarezervoval soukromé letadlo za 24 tisíc liber pro delegaci devíti osob, připomněl Daily Mail.

Zdroj: pz.cz, dailymail.co.uk