Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil frustraci z nejmenovaných představitelů své vlastní vlády kvůli tomu, že hovoří s tiskem. (Foto: Shutterstock)

Během čtvrtečního každodenního brífinku ukrajinský vůdce uvedl, že úniky informací poškozují válečné úsilí Kyjeva a jsou „upřímně řečeno nezodpovědné“.

Během brífinku před několika dny Zelenskyj prohlásil, že ukrajinští představitelé diskutují s novináři o citlivých interních záležitostech, aby si zvýšili své ego. „Válka rozhodně není čas na ješitnost a hlasitá prohlášení,“ řekl a pokračoval tvrzením, že úniky informací do tisku brzdí ukrajinskou armádu.

„Čím méně detailů o našich obranných plánech prozradíte, tím lépe to bude pro realizaci těchto obranných plánů,“ pokračoval prezident.

Ačkoli není jasné, jaké plány byly podle Zelenského médiím prozrazeny, Kyjev se k některým svým minulým operacím – konkrétně k těm na ruském území – vyjadřoval velmi úzkostlivě, občas odmítal potvrdit nebo vyvrátit hlášené útoky.

Začátkem týdne otřásl ruskou vojenskou základnou na Krymu výbuch, který okamžitě vyvolal spekulace o ukrajinském úderu. Jeden z ukrajinských představitelů tvrdil, že za útokem stojí jeho vláda, Kyjev však svou účast oficiálně popřel. Moskva trvá na tom, že výbuch byl způsoben nehodou.

Navzdory stížnostem na úniky informací však spekulace kolem výbuchu na Krymu částečně podnítil sám Zelenskyj, který krátce po zprávách o výbuchu slíbil, že Ruskem kontrolovaný region znovu dobude. „Krym je ukrajinský a my se ho nikdy nevzdáme,“ řekl novinářům.

Vzhledem k opakovanému popírání ze strany Kyjeva i Moskvy zůstává plný rozsah ukrajinských operací na ruském území neznámý.

U ruských vojenských zařízení podél hranic s Ukrajinou však došlo k řadě záhadných výbuchů, zatímco deník Times nedávno s odvoláním na nejmenované vojáky a představitele zpravodajských služeb informoval, že uvnitř země působí ukrajinské speciální operační týmy.

Zdroj: libertarianinstitute.org