Spojené státy a Jižní Korea prodloužily své rozsáhlé letecké válečné hry v reakci na bezprecedentní počet raketových odpálení Severní Koreje v posledních dvou dnech, který činí 27 nebo více startů, včetně ICBM (podle některých zpráv se jednalo o neúspěšný start), kvůli kterému se občané v některých částech Japonska den předtím uchýlili do protileteckých krytů za zvuků sirén. (Foto: Flickr)

Letošní americko-korejské cvičení „Vigilant Storm“ je dosud největší, účastní se ho téměř 100 amerických a 140 jihokorejských bojových letounů a Pchjongjang tvrdí, že na tuto provokaci a ohrožení své bezpečnosti reaguje. Na pozadí prodloužení těchto cvičení odpověděl sever v rámci rostoucího nebezpečného napínání svalů „tit-for-tat“ tím, že uskutečnil přibližně 180 letů v blízkosti společné vojenské demarkační linie, která vyznačuje hranici mezi soupeřícími zeměmi.

Jižní Korea reagovala na zachycení velké vlny nepřátelských letadel přes své hranice tím, že vypravila 80 vlastních letadel, včetně stíhaček F-35A stealth.

Podle podrobností o páteční demonstraci síly na obou stranách dělící linie v CBS News na základě jihokorejských médií:

Jihokorejský sbor náčelníků štábů uvedl, že severokorejské bojové letouny byly zjištěny v různých oblastech ve vnitrozemí a podél východního a západního pobřeží země, ale nepřiblížily se nijak zvlášť k mezikorejské hranici.

Žádné z letadel neporušilo virtuální „taktickou akční“ linii jihokorejské armády, která se nachází 12 až 31 mil severně od pozemních a námořních hranic Koreje a slouží k monitorování, aby měl Jih dostatek času reagovat na provokace nebo útoky.

Ministr obrany Lloyd Austin při oznámení prodloužení společných cvičení na základě souhlasu jihokorejského ministra obrany Jong-Sup Leeho uvedl, že „v této době zvýšeného napětí je naše spojenectví železné“.

„Vracíme se k rozsáhlým cvičením, abychom posílili naši společnou připravenost a schopnost bojovat dnes v noci, pokud to bude nutné,“ dodal.

Pokud jde o šéfa jihokorejské obrany, ten v souvislosti s rostoucími obavami, že by se Pchjongjang mohl připravovat na jaderný test, první za posledních pět let, varoval, že „jakýkoli jaderný útok ze strany KLDR, včetně použití taktických jaderných zbraní, je nepřijatelný“. Jong-Sup Lee dodal, že taková nepředstavitelná eskalace by vedla ke „konci režimu Kim Čong-una“.

Pchjongjang označil cvičení Vigilant Storm na svém jihu za „agresivní a provokativní vojenské cvičení zaměřené“ na Severní Koreu a varoval Soul i Washington, že pokud budou v provokacích pokračovat, „zaplatí nejstrašnější cenu v dějinách“.

Zdroj: cbsnews.com