Francouzský prezident Francois Hollande vyzval syrskou opozici, aby vytvořili prozatimní vládu a řekl, že Francie ji uzná jako legitimní. Hollandovo oznámení – první svého druhu – vytváří nový diplomatický tlak proti syrskému vládnímu systému. Syrská opozice je silně fragmentována a není zdaleka jasné, zda by taková prozatimní vláda mohla být v dohledné době vytvořena. Ale takové prohlášení může být chápáno jako podnět pro zformování dočasné vlády.

Francouzský prezident uskutečnil toto prohlášení ve svém prvním projevu francouzským velvyslancům.

Hollande také varoval syrskou vládu, že by mohl přijít přímý vojenský zásah.

„S našimi partnery budeme i nadále velmi ostražití, pokud jde o předcházení použití chemických zbraní, které by mohlo být pro mezinárodní společenství legitimním důvodem k intervenci.“

Toto oznámění přichází poté, co americký prezident Obama varoval Assada, že jakékoliv použití nebo dokonce pohyb chemických zbraní může znamenat americkou vojenskou intervenci.

Francouzský prezident rovněž kritizoval Rusko a Čínu prohlášením, že „jejich postoje oslabují naši schopnost provádět mandát udělený chartou OSN.“ Dále uvedl, že situace v Sýrii dokazuje, že Rada bezpečnosti OSN potřebuje reformu.

Překlad: vlastnihlavou.cz

Zdroj: rt.com

]]>