Údaje o čínském HDP ve třetím čtvrtletí přinesly růst země do pozitivního teritoria v prvních devíti měsících tohoto roku a rychlé oživení bude pravděpodobně i nadále přitahovat více zahraničních přílivů na její kapitálový trh. (Foto: Pxfuel)

Údaje o továrnách a spotřebě zveřejněné v pondělí také potvrzují, že oživení ekonomiky se rozšíří do čtvrtého čtvrtletí.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 4,9 procenta, rychleji než 3,2-procentní expanze ve druhém čtvrtletí, ale byla pod dřívějším očekáváním 5,5 procent. Růst HDP ve třetím čtvrtletí pomohl domácí ekonomice vrátit se na růstové území v prvních devíti měsících tohoto roku – 0,7-procentní expanze poté, co ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o 6,8 procent.

Níže odhadovaný údaj o HDP ve čtvrtém čtvrtletí může být částečně tažen klesající obchodní bilancí v září, ale to není pro čínskou ekonomiku v blízké budoucnosti špatná událost. V září letošního roku vzrostl čínský dovoz o 13,2 procent oproti době před rokem, a vývoz dosáhl 9,9-procentního růstu. Rychlejší tempo příchozích přepravních aktivit naznačuje, že oživení domácí poptávky pokračuje. Do budoucna by příspěvek čistého vývozu k čínskému HDP mohl zůstat obtížný, protože znovuobnovující se COVID-19 v některých hlavních ekonomikách může vyvolat další blokování a způsobit zpomalení požadavků v těchto zemích.

Čínská ekonomická data za září zveřejněná dříve vykazovala další povzbudivé signály, že oživení bude prodlouženo do čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Průmyslová produkce minulý měsíc vzrostla o 6,9 procenta, což byla nejrychlejší expanze od prosince roku 2019. Za poslední roky dosáhla průmyslová produkce a korelace domácího HDP 0,8 procenta, což naznačuje, že růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí může dále zrychlovat, pokud se výkon udrží na současném tempu expanze.

Údaje o spotřebě nabízejí další překvapení. Maloobchodní tržby minulý měsíc vzrostly o 3,3 procenta oproti době před rokem a prudce se odrazily od srpnového 0,5 procentního růstu. Klíčem k pokračujícímu hospodářskému oživení je zlepšení maloobchodního prodeje. Nejen, že zvyšuje příspěvek k celému HDP, ale ukazuje, že důvěra spotřebitelů stále roste a jsou ochotnější utrácet než v předchozích měsících. Například prodej automobilů se minulý měsíc zvýšil o 8,2 procenta, což je největší nárůst od roku 2018.

V posledních třech měsících tohoto roku se očekává, že referenční sazby půjček zůstanou nezměněny a nepředpokládá se, že by další výrazný fiskální stimul dále urychlil růst. Místo toho se orgány zaměří na efektivnější směrování úvěrů malým a středním podnikům a poskytnou jim větší podporu na podporu inovací v odvětvích výroby a technologie s vysoce kvalitním růstem.

Reakce a výhled trhu

Zdá se, že finanční trh věnuje větší pozornost celkovému údaji o HDP. Šanghajský složený index vzrostl před zveřejněním údajů o HDP, ale uzavřel se o 0,7 procenta níže a podobný model se projevil na trhu s RMB. Cenová reakce nemusí nutně znamenat, že investoři jsou zklamaní údaji o růstu, protože akciový trh v posledních několika týdnech oceňuje spolehlivá ekonomická data. Šanghajské akcie za poslední dva týdny získaly zhruba 3 procenta.

Na druhé straně zářijová ekonomická data téměř vyloučila jakýkoli zásadní stimul ke konci roku, včetně měnového uvolňování PBOC.

Minulý týden MMF předpověděl, že Čína bude letos jedinou významnou ekonomikou, která poroste, a to o 1,9 procenta, následovanou 8,2 procenta v roce 2021.

Jimmy Zhu je hlavním stratégem ve Fullerton Research.