Západ udělal velké chyby ve vztahu k Rusku, když opakovaně odmítal brát v úvahu jeho zájmy, řekl v interview pro Die Welt známý německé politik Gregor Gysi, bývalý předseda frakce strany Die Linke (levice) ve spolkovém sněmu. Za velké chyby Západu považuje Gysi bombardování Jugoslávie, vytvoření americké PVO ve východní Evropě a také snahu přijmout Ukrajinu do NATO, čímž by se Černomořská flotila RF ocitla na území aliance.


Gysi považuje za nesprávné i zavedení sankcí v souvislosti s připojením Krymu k Rusku — podle jeho slov by v tomto případě měla být přijata jiná, diplomatická opatření.

„Poté, co bylo odděleno Kosovo, což odporovalo mezinárodnímu právu, nebyly proti nám na Západě zavedeny žádné sankce", řekl.

„Jako člen politické rady Asociace středního byznysu mohu říci, že sankce poškozují více nás, než Rusko", dodal Gysi. Kromě toho se domnívá, že Moskva reaguje na sankce tím, že „dělá vše pro to, aby oslabila Evropu", například urovnává vztahy s Tureckem.

„Pouze potom je vidět, jaké vedlejší účinky má vlastní neuvážená politika", řekl politik. Chyby ve vztahu k Rusku udělaly i USA, říká Gysi. Tak například prezident Obama neměl nazývat Rusko „regionální velmocí".

„Putin je typ bojovníka s tygřím stiskem, jemuž nelze říkat takové věci. Kromě toho osobní vztahy Putina a Obamy nejsou dobré. Každopádně Putin ukázal Američanům, že v Sýrii je Rusko světovou velmocí", řekl Gysi.

Zdroj: welt.de