Americké úřady poskytly společnostem Pfizer a Moderna, vyvíjející vakcíny proti infekci koronaviru, imunitu vůči odpovědnosti za možné závažné nežádoucí účinky očkování. Uvedla to CNBC s odvoláním na právníky. (Foto: Wikimedia)

„Je velmi vzácné přijmout právní předpisy o všeobecné imunitě. Farmaceutické společnosti obvykle nemají odpovídající zákonnou ochranu,“ řekl televizi právník z Dallasu Rogge Dunn.

Televize to uvedla v souvislosti zpráv o množících se alergických reakcí na vakcínu firmy Pfizer.

V únoru americký ministr zdravotnictví a sociálních služeb Alex Azar přijal zákon z roku 2005, který požaduje, aby resort poskytoval právní ochranu společnostem, které vyrábějí nebo distribuují základní lékařské výrobky, včetně vakcín a léků, s výjimkou případů „úmyslného zneužití“, uvedla televize.

To znamená, že během příštích čtyř let nebudou společnosti, jak uvádí CNBC, „stíhány za škody“ spojené s poškozením zdraví v důsledku užívání léků k léčbě nebo ochraně před koronavirovou infekcí.

Podle Dunna je toto pozice státu spojena s nutností rychle vytvořit vakcínu proti COVID-19. Kromě toho, jak právník vysvětlil, to pomůže snížit náklady na lék.

„Vláda nechce, aby lidé žalovali společnosti vyrábějící vakcínu COVID-19, protože v takovém případě by výrobci pravděpodobně účtovali úřadům vyšší cenu za dávku,“ vysvětlil Dunn.

Podle materiálu CNBC nebude americká Food and Drug Administration, který schvaluje léky pro hromadné použití, odpovědna za vedlejší účinky vakcín. Dorit Reissová, profesorka na University of California College of Law v Hastingsu, dodala, že důvodem nemožnosti podání takové žaloby je svrchovaná imunita, kterou Spojené státy disponují.

 

Zdroj: pz.czcnbc.com