Washington – Americké ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že vysílá 5200 vojáků v aktivní službě k hranici s Mexikem, aby byla "odolnější" před očekávaným náporem migrantů ze Střední Ameriky. Informovala o tom tisková agentura AP.

Generál Terrence O'Shaughnessy podle ní řekl novinářům, že 800 vojáků bylo už v pondělí na cestě k jihozápadní hranici s Mexikem, zatímco zbylí mají dorazit na místo určení do konce tohoto týdne. 

Na hranici už nyní působí kromě pohraniční stráže i zhruba 2000 příslušníků Národní gardy. Podle oficiálních zdrojů, na které se odvolává AP, budou nasazeni vojáci ozbrojení.

Americký prezident Donald Trump popsal v pondělí řízení migrantů přesunující se na sever přes Mexiko jako "invazi" a vzkázal jim, že na hranici "na ně čeká armáda". Zároveň varoval, že v tzv. karavaně jsou i "členové gangů a jistí velmi zlí lidé".

Na jihu Mexika se momentálně nachází již 3500-7000 migrantů pocházejících převážně z Hondurasu, kteří se vydali na cestu v polovině října. Americké ministerstvo obrany minulý týden schválilo žádost o vyslání dodatečných vojáků k jižní hranici, zatímco Bílý dům zvažuje i další bezpečnostní opatření.

Zdroj:  militarytimes.com