Německá společnost Lilium, vývojář prvního elektrického letadla s kolmým startem a přistáním (eVOTL), zveřejnila na své oficiální stránce na YouTube video, na kterém ukazuje, že se jí podařilo poprvé na světě dosáhnout přechodu hlavního křídla (ze stacionární letové polohy do horizontálního letu) svého letadla Phoenix 2. (Foto: Youtube)

Phoenix 2 dosáhl přechodu do letu pomocí 36 plně elektrických ventilátorů s potrubím, což umožnilo vertikální vzlet a přistání s horizontálním letem.

Podle Matthiase Meinera, hlavního inženýra Phoenixu a spoluzakladatele společnosti Lilium, kterého cituje server Aviacionline, je přechod na primární křídlo obrovským posunem vpřed. Potvrzuje, že Phoenix 2 dělá významný pokrok směrem ke komercializaci.

Společnost Lilium plánuje vyrábět letouny Phoenix 2 v příštím roce a nakonec provozovat síť středisek pro sdílení letecké dopravy ve městech a regionech jako leteckou taxislužbu. V roce 2023 bude vyrobeno 25 sedmimístných letounů eVOTL s a od té doby se bude výroba rozšiřovat, přičemž se očekává, že v roce 2024 bude vyrobeno 250 letounů a v roce 2025 pak 400 letounů. Větší šestnáctimístný model eVTOL je plánován na rok 2027, zatímco padesátimístný eVTOL by mohl debutovat již v roce 2030.

Ještě před půl desetiletím byla myšlenka na létající aerotaxi vzdáleným sci-fi snem, ale teď už ne. Minulý měsíc získala společnost Joby Aviation letovou certifikaci pro svůj eVTOL, který by mohl v příštích třech letech otevřít cestu ke komerčním službám.

Očekává se, že letecké taxíky budou vzlétat a přistávat v městských vzdušných přístavech, jako je ten, který se nachází ve střední Anglii.

Nový způsob dopravy pro propojení metropolitních oblastí by mohl přijít v polovině tohoto desetiletí.

Zdroj: zerohedge.com