Ruský systém protivzdušné obrany rozmístěný v Sýrii přinutil koaliční síly v čele s USA ke snížení intenzity letů na severovýchodě země, řekl novinářům ruský vicepremiér Jurij Borisov k závěrům návštěvy Sýrie.

„Skupina protivzdušné obrany, kterou v Sýrii založil Koncern VKO Almaz-Antej, kontrolovala vzdušný prostor prakticky nad celým syrským územím. Po zahájení bojové služby pouze jedné baterie protivzdušného raketového systému S-300V4 bylo zaregistrováno značné snížení intenzity letů koalice v severovýchodní části Sýrie," řekl.

Borisov rovněž poznamenal, že baterie protivzdušného raketového a dělostřeleckého systému Pancir-S, jež byly rozmístěny v Sýrii, zlikvidovaly velký počet bezpilotních letounů a raket, zajistily bezpečnost vojáků a vojenské techniky.

Ruské systémy S-300V4 byly nasazeny v Sýrii za účelem zajištění bezpečnosti letiště Hmímím a technické základny Tartús. Pak byly v okolí letecké základny rozmístěny modernější S-400.

Po tragédii 17. září, kdy syrská raketa S-200 sestřelila ruské letadlo Il-20 s 15 vojáky, přijalo Rusko rozhodnutí o předání syrské armádě systému S-300.