Tajný cíl ruských podvojných aparátů Poseidon, které jsou také označovány jako torpéda Soudného dne, spočívá v rozkladu NATO, uvádí Business Insider s odkazem na experty. (Foto: Wikimedia)

Portál zdůrazňuje, že jaderná zbraň ve většině případech dokáže zničit město, ale nejnovější ruská torpéda mohou zlikvidovat celý kontinent.
Navíc jak uvádí specialisté, Rusko může použít Poseidony i v případě svého kompletního zničení.

Právě proto USA nepřijdou na pomoc Estonsku, které bude potřebovat záchranu před „sevřením" Moskvy, uvádí Business Insider. Po takovém scénáři existence NATO jako vojenského svazu skončí, uzavřeli experti.

Minulý týden v Rusku skončila klíčová fáze testování Poseidona. Vladimir Putin vyjádřil přání, že se chce sám podívat, jak probíhají práce.

Prezident Putin také informoval o snaze změnit formát vojenských porad a osobně chce kontrolovat proces dodávek nových vojenských komplexů do výzbroje.

Přesto USA pochybují o nebezpečí nové zbraně, spojují ji s „ruskou propagandou".

V březnu minulého roku ruský prezident Vladimir Putin v projevu před Federálním shromážděním hovořil o nejnovějších typech strategických zbraní, včetně podvodního dronu s jaderným pohonem Poseidon.

Prezident zdůraznil, že ruské podvodní drony jsou schopné se pohybovat ve velmi velké hloubce a na mezikontinentální vzdálenost takovou rychlostí, která mnohokrát převyšuje rychlost ponorek a nejmodernějších torpéd.

Podle prezidentových slov mohou být takové drony vybaveny jak obyčejnými, tak i jadernými náboji, což jim umožňuje zneškodnit široké spektrum cílů, včetně skupiny leteckých lodí, pobřežních opevnění a infrastruktury.

Zdroj:  businessinsider.com