V Tchajwanském průlivu bylo zaznamenáno použití největšího čínského průzkumného bezpilotního letounu. (Foto: Navy Live)

Dron Vznášející se drak (Xianglong) po dobu devíti hodin doprovázel americký křižník Antietam. Ačkoliv je dron v některých parametrech ještě horší než americký protějšek, odborníci zaznamenávají značný pokrok Číny v této oblasti.

Jak uvádí portál The National Interest s odkazem na tchajwanská média, křižník Antietam třídy Ticonderoga prošel tranzitem přes Tchajwanský průliv 24. července.

Kromě jeho sledování prostřednictvím Vznášejícího se draka Čína desetkrát vyslala stíhačky J-11 do vzduchu.

Když se americký hlídkový protilodní vrtulník MH-60R sledující vody kolem Antietamu příliš blízko přiblížil k západnímu břehu průlivu, stíhačky ho ústně varovaly prostřednictvím rádiového spojení.

„Vznášející se drak“  je odpovědí Číny na americký dron Global Hawk. Jeho rozpětí křídel je téměř 25 metrů, je schopen být ve vzduchu asi 10 hodin.

„Američan“ je větší a má větší výdrž: 35 metrů a 36 hodin. Při tom má americká armáda bohatší zkušenosti s používáním bezpilotních letadel. Global Hawk začal být aktivně používán po teroristických útocích 11. září 2001.

Uvádí se, že jednou z překážek rozvoje čínského bezpilotního letectví je nedostatek dobrých motorů vlastní konstrukce, to se však týká i běžných bojových letadel a vrtulníků.

Další překážkou je pravděpodobně dodávka přesných fotografických snímků v reálném čase. Pentagon má mnoho komunikačních satelitů, které koordinují práci dronů, pozemních sil a analytiků.

Čína má jen několik podobných kosmických přístrojů. Stejný problém s komunikací může také ovlivnit schopnost řídit drony mimo základnu.

Navíc udržování pouze jednoho dronu této třídy vyžaduje řádově 200 odborníků: operátorů letu, techniků, analytiků a není tak snadné připravit je rychle a v potřebném počtu. Čína však v této oblasti aktivně dohání své konkurenty.

Dříve bylo zveřejněno, že Čína pracuje na zcela autonomních útočných dronech, které budou schopny vyhledávat a likvidovat cíle bez lidského zásahu.

Čínský dron Ziyan Blowfish A2 může být vyzbrojen raketami nebo kulomety a je schopen autonomně vykonávat složité bojové mise včetně bojového průzkumu a útoků.

Zdroj:  nationalinterest.org