Návštěvníci večírků na španělském prázdninovém ostrově Ibiza se baví, jako by se Covid-19 „nikdy nestal“, poté, co slavné megakluby na středomořském ostrově po dvou letech znovu otevřely své brány, informuje France24.

„Tady uvnitř je to, jako by se Covid nikdy nestal,“ řekla jednatřicetiletá britská zdravotnice Michelle u vchodu do nočního klubu Pacha, který je obvykle zaplněn 3500 lidmi.

„Překonalo to naše očekávání,“ řekla mluvčí společnosti Pacha Paloma Tur. „Stále nemůžeme s jistotou říci, že čísla budou lepší než v roce 2019, ale vše nasvědčuje tomu, že ano.“

Stejně jako v mnoha jiných zařízeních i v tomto slavném nočním klubu téměř všichni ze 150 zaměstnanců obdrželi během pandemie, kdy byla Pacha zavřená, pomoc z vládního programu dovolených.

Před pandemií tvořil 84 % hrubého domácího produktu Ibizy cestovní ruch, pro který je klubová turistika hlavním lákadlem. Zdravotní krize byla „skutečnou katastrofou“, řekl Juan Miguel Costa z rady pro cestovní ruch ostrova.

Pandemie zasáhla všechna odvětví, ale sektor volného času – který přímo i nepřímo zaměstnává více než 3 000 lidí – byl posledním, který se plně otevřel poté, co byla zrušena virová omezení. -France24

Generální ředitel provozovatele ibizských nočních klubů Ushuaia Entertainment Roberto de Lope říká, že je to „úleva“, že konečně mohou otevřít, ale dodává, že jsou „stále postiženi, mají spoustu půjček, které musíme splácet“.

Jeden z klubů skupiny, Hi Ibiza, který pojme až 5 700 lidí, se chystal otevřít o půlnoci.

V klubu Ushuaia stojí vstupenky u vstupu 90 eur (95 dolarů), zatímco koktejly se prodávají za zhruba 20 eur.

Někteří místní obyvatelé nejsou z opětovného otevření klubů nadšeni – upozorňují, že Ibizu a sousední ostrov Formentera navštívilo v roce 2021 1,9 milionu turistů, což je jen o něco více než polovina před pandemií, zatímco většina nočních klubů byla zavřená.

„Myslím, že si Ibiza uvědomila, že nežijeme jen z večírků,“ řekl Jaume Ribas, mluvčí sdružení s názvem „Prou“, katalánsky „dost“, které se staví proti masovým setkáním.

Ribas upozorňuje, že příliv turistů způsobuje dopravní problémy a je obviňován z nárůstu kriminality spojené s obchodem s drogami, stejně jako z nedostatku bytů pro místní obyvatele.

„Problémy se letos ještě zrychlily,“ dodal.

„Žádná omezení už neexistují,“ řekla dvaatřicetiletá Sara Borrego, která na Ibizu přijela z Cádizu v jižním Španělsku se skupinou přátel oslavit svou nadcházející svatbu. „Nemusíme nosit masku, cítíme se svobodně.“

Zdroj: france24.com