Na webových stránkách knihovny Billa Clintona byly zveřejněny rozšifrované telefonické rozhovory s Borisem Jelcinem z roku 1999, z čehož vyplývá, že první prezident Ruska osobně informoval Clintona o volbě svého nástupce Vladimira Putina.

Během rozhovoru, který se uskutečnil 8. září, vyjádřil Jelcin přesvědčení, že nový lídr země získá podporu občanů.

První ruský prezident přiznal, že dlouhou dobu přemýšlel nad tím, kdo by mohl vést zemi v roce 2000. Byly chvíle, kdy nemohl najít ani jednoho kandidáta. „Nakonec jsem na něj narazil, je to Putin," řekl Jelcin Clintonovi.

Jak řekl první ruský prezident, nastudoval si Putinův životopis, jeho kontakty a zájmy a poté pochopil, že je to spolehlivý člověk, který se umí dobře pohybovat ve sféře, za kterou zodpovídá.

Mezi pozitivní vlastnosti Putina Jelcin uvedl důkladnost, sílu a také to, že byl velmi společenský.

Podle slov Jelcina byl přesvědčen, že jeho americký protějšek se ujistí v tom, že nový lídr země bude vysoce kvalifikovaným partnerem.

Druhá konverzace

O dva měsíce později během dalšího rozhovoru, který se uskutečnil 19. listopadu, byl Jelcin již přesvědčen, že se Putin stane ruským prezidentem.

„Samozřejmě, že Putin. On bude mým nástupcem, je to demokrat a zná Západ," odpověděl Clintonovi na otázku, kdo vyhraje prezidentské volby.

Clinton už si stihl pohovořit s Putinem na summitu APEC v Oaklandu. Podle amerického lídra v něm vyvolal dojem velice chytrého člověka. Jelcin ve své odpovědi poznamenal, že Putin má vnitřní sílu a udělá vše v rámci zákonů, aby zvítězil.

„Vyhraje. Budete pracovat společně," řekl Jelcin a slíbil, že bude pokračovat ve stopách předchůdce v rozvoji demokracie a ekonomiky a rozšíří kontakty Ruska.

Podle prvního ruského prezidenta má Putin energii a je dostatečně chytrý na to, aby uspěl.

Zdroj:  rferl.org