Kolumbijská vláda zveřejnila nové video španělské lodi, která se před třemi stoletími potopila u pobřeží této jihoamerické země. Námořní experti ji označují za „svatý grál“ španělských koloniálních vraků. (Foto: Youtube)

Prezident Ivan Duque a představitelé námořnictva v pondělí zveřejnili video, na němž je podle agentury Reuters vidět dávno potopená galeona San José, která odpočívá 900 metrů pod hladinou oceánu a na níž se nachází poklad, který by mohl mít hodnotu miliard dolarů.

K vraku lodi nalezenému v roce 2015 poblíž kolumbijského karibského přístavu Cartagena se dosud nedostal žádný člověk.

Dálkově ovládané podvodní vozidlo s kamerou a silným světlem nedávno vrak prozkoumalo a našlo zlaté pruty a mince a děla.

„Jde o to, abychom ho získali zpět a měli udržitelné mechanismy financování pro budoucí těžbu.“

„Tímto způsobem ochráníme poklad, dědictví galeony San José,“ řekl prezident Ivan Duque.

Velitel kolumbijského námořnictva admirál Gabriel Perez uvedl, že podmořské vozidlo našlo v oblasti další dva vraky lodí, které pravděpodobně pocházejí z doby před dvěma stoletími.

„Nyní máme ve stejné oblasti dva další objevy, které ukazují další možnosti archeologického průzkumu,“ řekl Perez.

Příběh, proč je loď San José považována za „svatý grál“ lodních vraků, spočívá v tom, že byla naložena drahými kovy z Jižní Ameriky a mířila do Evropy, když ji v roce 1708 potopilo britské námořnictvo. CBS News uvedla, že odborníci odhadují poklad na „200 tun zlata, stříbra a smaragdů“.

Zde je video vraku.

Nyní přichází ta nejtěžší část: Jak získat poklad v hodnotě miliard dolarů 900 metrů pod hladinou?

Zdroj: zerohedge.com